Dom w stylu góralskim – czego nie może w nim zabraknąć?

Domy w stylu góralskim są bardzo popularne wśród osób, które lubią tradycję, ludowość i… drewno. Styl góralski opiera się przede wszystkim na drewnie, które wykorzystywane jest do budowy ścian, dachów, ale przede wszystkim mebli i dodatków, które z każdego wnętrza uczynią góralską chatkę. 

 

Meble drewniane jako podstawa

Drewniane meble to podstawa w każdym wnętrzu, które chciałoby być góralskim bądź stylizowanym na takie. Meble te, w przeciwieństwie do tych w stylu skandynawskim, powinny być masywne i wykonywane z prawdziwego, litego drewna. Trzeba jednak bardzo tutaj uważać, ponieważ łatwo przesadzić. Masywne meble mogą przytłoczyć całe wnętrze, sprawić, że stanie się one ciężkie i w gruncie rzeczy niezbyt przyjazne. Dlatego jeśli zależy nam nie tylko na ciekawym góralskim wnętrzu, ale także na przestrzeni przyjaznej do mieszkania, należy znaleźć złoty środek. Duży drewniany stół do jadalni w połączeniu z lżejszymi krzesłami, bogato rzeźbiony kredens jako dodatek do nowoczesnych, minimalistycznych mebli w kuchni, to właśnie kompromis, który pozwala na dobre aranżowanie przestrzeni. Dlatego ważne jest, aby wnętrze było stonowane i dobrze wyważone.

 

Dodatki w postaci obrazów i rzeźb

Chcąc zamienić swój dom w piękny i ozdobny dom w stylu góralskim, koniecznie trzeba poznać sztukę snycerstwa. Snycerka to zapomniana już dziś sztuka rzeźbienia w drewnie, której główne motywy to roślinność, czyli kwiaty i liście. Snycerka związana jest mocno ze stylem zakopiańskim, który jest głównym reprezentantem stylu górskiego. Można ją wykorzystać zarówno do ozdabiania mebli, schodów, poręczy, krzeseł, ale także tworzyć rzeźby, które lepiej niż cokolwiek innego oddadzą charakter góralskości. Snycerz może stworzyć dzieła dedykowane do wnętrza naszego domu, które będą w pewnym stopniu oddawały nasze pragnienia i wyobrażenia o idealnym wnętrzu. Znaleźć także można wiele gotowych rzeźb, które są dość nietypową formą ozdoby, jednak na tyle oryginalną, że świetnie dopełni całości. 

 

Podsumowując styl góralski jest trudnym tematem do ogrania. Bardzo łatwo się zapętlić i wpaść w pułapkę, przez którą wnętrze naszego domu będzie wyglądało nie tylko źle, ale po prostu groteskowo. Warto więc kierować się dobrym smakiem, znać umiar i przede wszystkim nie przesadzić. Snycerstwo, rzeźby, masywne meble mogą być ze sobą połączone pod warunkiem, że przełamiemy to czymś zupełnie innym. Warto ponadto kierować się również zasadą, że mniej znaczy więcej, która w tym przypadku sprawdza się idealnie.