Mieszkanie w stylu industrialnym – zasady aranżacji

Historia stylu industrialnego sięga okresu wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Po upadku firm produkcyjnych opustoszało wówczas wiele hal i fabryk, które szybko zostały zaadaptowane jako przestrzenie mieszkalne. Lofty – bo tak brzmi nazwa pofabrycznych mieszkań, przypadły do gustu szczególnie artystycznej bohemie. W dawnej nowojorskiej fabryce kapeluszy osiedlił się np. Andy Warhol urządzając w niej swoją pracownię Silver Factory. Dziś industrialny wystrój zyskuje popularność na całym świecie. Na szczęście wcale nie musimy szukać opuszczonych zakładów produkcyjnych, żeby móc zaaranżować swoje wnętrza w tym bezpretensjonalnym stylu.

Po pierwsze przestrzeń

Najważniejszą z cech stylu loftowego jest otwarta przestrzeń. Wysokie sufity, duże okna i brak podziału na poszczególne pomieszczenia to jego klasyczne wyznaczniki. Uważajmy więc na elementy mogące zaburzyć naszą przestrzeń – takie jak np. ścianki działowe. Bardzo ważną kwestią jest też dobór odpowiednich drzwi. Najczęściej są one całkowicie przeszklone, co pozwala zachować efekt doświetlenia wnętrza. Drzwi w loftach bardzo często są przesuwne – w ten sposób nie zabierają nam cennej przestrzeni.

Jak dobrać odpowiednie kolory i materiały?

W industrialnych wnętrzach dobór kolorów jest bardzo istotny, jednak ze względu na otwartą i dobrze oświetloną przestrzeń nie musimy ograniczać się wyłącznie do jasnych barw. Ważne, aby wybrane przez nas kolory nawiązywały do surowych i naturalnych materiałów – takich jak stal, beton czy drewno, które też powinny stanowić podstawę w realizacji naszego projektu. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się w kamienicy, doskonałym sposobem na podkreślenie loftowego charakteru wnętrza będzie wyeksponowanie oryginalnych cegieł na jednej ze ścian.

Stylowe meble i dodatki

Pomimo tego, że styl industrialny charakteryzuje surowość i minimalizm, w doborze mebli możemy pozwolić sobie na pewien eklektyzm. Jeżeli dysponujemy dużą ilością czasu i nie musimy urządzać naszej przestrzeni w pośpiechu, warto poszukać oryginalnych mebli na pchlich targach i w sklepach oferujących meble vintage. Bez problemu można łączyć je ze stylizowanymi meblami z sieciówek – efekt będzie bardzo oryginalny. W kwestii dodatków należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie wnętrza – tu dobrze sprawdzą się proste szklane formy połączone ze stalą lub mosiądzem. Bardzo dobrze prezentować się będą również lampy stojące o minimalistycznej formie. Dodatkowym elementem podkreślającym styl loftowy będą stare urządzenia i sprzęty jak np. maszyna do szycia czy gramofon sprzed paru pokoleń.