Czy styl retro wraca do łask?

Moda ma bezsprzecznie to do siebie, że bardzo, ale to bardzo lubi wracać. Niekiedy mówi się o niej przez to, że funkcjonuje nieco na zasadzie bumeranga. Wśród wielu nurtów modowych, jeden zdaje się szczególnie mocno pukać do naszych drzwi powrotnie za każdym razem jak tylko nabierzemy głębokiego przekonania, że tym razem pożegnaliśmy się z nim już raz na zawsze. Jest to oczywiście styl retro, zwany również stylem czasów minionych. My, ludzie, mamy w sobie zdaje się niekończące pokłady nostalgii i lubimy po prostu od czasu do czasu wzdychać do czasów przeszłych, które zdają się w naszych zakamarkach pamięci prezentować się jako lata na swój własny sposób piękniejsze, bardziej poukładane i po prostu lepsze, niż otaczająca nas teraźniejszość. Taka konstrukcja psychiczna bez wątpienia jedynie potęguje siłę mody retro. W ramach niniejszego artykułu odpowiedzmy sobie zatem na dosyć istotne pytanie, a mianowicie, czy aby styl retro rzeczywiście wraca do łask? Zapraszamy do lektury!

Wypada wskazać, że nawet na najnowocześniejszym rynku, jakim jest rynek szerokopojętych usług oraz towarów ze świata IT, moda na retro wraca z całą mocą. Coraz częściej, tytułem przykładu, obok nowoczesnych designów znajdziemy chociażby stylowy retro stolik pod tv. Również i sklepy internetowe, takie jak chociażby Bonami.pl oferują coraz częściej pełną galę wyposażenia, które swoim stylem i wzornictwem naśladuje przedmioty sprzed kilku dekad. Zdają się one mieć w sobie jakąś nienamacalną „duszę” i być po prostu bardziej wartościowe niż przeciętne, produkowane na masową skalę produkty nawet popularnych i uznanych marek!

Zresztą, co tu dużo mówić, aby jednoznacznie przekonać się o potężnej sile retro nie trzeba wcale zatopić się na wielogodzinne oglądanie ofert sklepów internet owych! Rozejrzymy się na moment po naszych wnętrzach domowych, mieszkalnych. W mig dostrzeżemy wówczas, jak wiele różnorakich przedmiotów charakteryzuje się tym ciekawym retro-designem (bądź, jak wolą zdecydowani zwolennicy polskiej mowy: „wzornictwem retro”). Będą to chociażby ręczniki, firany, zasłony prysznicowe i wiele innych. Motywy retro, podobnie jak motywy florystyczne i ludowe, zdają się być na swój sposób absolutnie ponadczasowe i nierzadko świadczą o pewnym rozeznaniu i guście osoby zaangażowanej w proces remontowania lub wyposażania danej przestrzeni życiowej. Wskazują na to nie tylko osobiste przemyślenia, ale i liczne artykułu w stosownych magazynach branżowych (wnętrzarskich), jak i liczne artykuły na fachowych blogach internetowych i portalach.