Płytki z farbą reaktywną – nowy sposób na wykończenie ścian i podłóg w łazience

Płytki z farbą reaktywną to nowość na polskim rynku, która szybko zdobywa popularność. Ich zastosowanie pozwala uzyskać rozmaite efekty wykończeniowe, doskonale prezentujące się różnych wnętrzach.

Nowoczesne płytki ceramiczne (https://www.blu.com.pl/3-plytki-ceramiczne-lazienkowe-kuchenne) od dziesięcioleci wykorzystywane są do wykańczania najczęściej łazienek i stref spa oraz kuchni i korytarzy. Oprócz cech funkcjonalnych mogą także pełnić rolę dekoracyjną. Najlepszym tego przykładem są płytki z farbą reaktywną. Dowiedz się więcej na ich temat.

Płytki z farbą reaktywną – co to jest? Czym różnią się od innych?
Płytki z farbą reaktywną są szczególnym rodzajem ceramicznych powierzchni. Szczególnym, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji wyglądem bardziej przypominają prawdziwy kamień, niż typowe flizy. Nie posiadają przy tym wad typowych dla tego naturalnego materiału, a więc nie chłoną wilgoci, są mniej kruche i łatwiejsze w obróbce, ale przede wszystkim tańsze.

Najlepszej jakości płytki z farbą reaktywną wiernie imitują trawertyn, granit czy marmur. A wszystko przez głębokie wżery i bogate użylenia tych ceramicznych okładzin. Dodatkowo ich zewnętrzna powierzchnia posiada trójwymiarową i chropowatą strukturę, czyli dokładnie taką, jak prawdziwy kamień dekoracyjny. Efekt potęguje matowe wykończenie, doskonale komponujące się z połyskliwymi użyleniem.

Jak produkuje się płytki z farbą reaktywną? Unikalna technologia.
Piękno tych płytek, doskonale imitujących szlachetne naturalne materiały, uzyskuje się w wyjątkowym procesie produkcji. Bazą dla stworzenia płytek z farba reaktywną jest twardy i sztywny gres. Dzięki temu te okładziny ceramiczne mogą być wykonywane w dużych formatach, w których także najlepiej się prezentują.

W gresowych bazach za pomocą stempla odciska się charakterystyczne wyżłobienia. Płytka zyskuje w ten sposób trójwymiarową strukturę, która już przypomina naturalny kamień. W kolejnych etapach zewnętrzne elementy wzoru pokrywa się szkliwem, a wewnętrzne – specjalną farbą reaktywną. To tzw. mikronizowany pigment, nakładany metodą cyfrowego druku. Podczas wypalania w piecu pigment trwale łączy się z płytką i nabiera niejednorodnego, atrakcyjnego blasku. Dzięki temu idealnie imituje użylenia prawdziwego, ozdobnego kamienia np. marmuru.

Płytki ścienne (https://www.blu.com.pl/20-plytki-scienne?w-magazynie=1) i podłogowe pokryte farbą reaktywną to wciąż nowość na polskim rynku. Oferuje je niewielu dostawców, ale pomimo tego warto wybierać tylko markowe salony sprzedaży. Dlaczego? Oprócz dużej dostępności i wielu wzorów zapewniają one przede wszystkim odpowiednio wysoką jakość produktów, co w przypadku dużych formatów płytek z farbą reaktywną ma fundamentalne znaczenie.

Na uwagę z pewnością zasługują płytki Azario Etnic White. Dzięki złotym “żyłom” i matowemu wykończeniu do złudzenia przypominają okładziny z marmuru. Jasna kolorystyka, w połączeniu z ciepłymi refleksami pigmentu idealnie sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza w niewielkiej łazience.

Klientów, szukających bardziej wyrazistych aranżacji, zachwycają atrakcyjne płytki Azario Steven. Produkowane są w formacie 60 x 120 cm i szaro – srebrnej kolorystyce. Ich ciemniejsze żłobienia doskonale imitują piękno naturalnych kamieni.