Styl skandynawski we wnętrzach

Remontując mieszkanie lub pragnąc je jedynie odświeżyć, często zastanawiamy się, w jakim stylu je urządzić. Rynek obfituje w najróżniejsze barwy, wszelkiego rodzaju kształty i struktury, zarówno jeśli chodzi o farby, jak i meble, dlatego nie jest łatwo dokonać wyboru. Jeśli jednak zależy nam na prostej i estetycznej elegancji, która przy tym nie nadszarpnie naszego portfela, koniecznie musimy rozważyć styl skandynawski.

Barwy w stylu skandynawskim

Zdecydowanie głównym kolorem w tworzeniu wnętrza rodem ze Skandynawii, jest biel. Dotyczy to zarówno ścian, na których biel może mieć różne odcienie, żółtawy, niebieskawy, czy też wpadający w szarość, ale biel dotyczy również w dużej mierze mebli. Takim sposobem wybierając krzesła do jadalni w stylu skandynawskim, warto pomyśleć o bieli właśnie. Dominacja tej barwy sprawia, że wnętrza stają się optycznie powiększone i dają wrażenie nieskazitelnej czystości i porządku. Jednak krzesła w stylu skandynawskim to nie tylko biel, wszystko zależy od doboru kolorów i wystroju pomieszczenia. Jeśli większość mebli oraz ściany, a nawet podłogę mamy w bieli, warto postawić na jej przełamanie i wybrać krzesła do salonu w żywych, kolorowych barwach, które rozweselą chirurgicznie białe wnętrze.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Salon jest centralnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Tu odpoczywamy po pracy, relaksujemy się wieczorem, a przede wszystkim dzielimy tę przestrzeń z naszymi gośćmi. Pragniemy, by tak istotne miejsce w naszym domu było wyjątkowe i dawało poczucie swojskości oraz pozwalało na pełen relaks. Styl skandynawski charakteryzuje się łagodnymi barwami z przewagą bieli, dzięki czemu nasz umysł ma możliwość wypoczynku, ponieważ brakuje tu krzykliwych wzorów, czy kolorowych ścian, które potrafią przytłaczać. I mimo że krzesła skandynawskie do salonu poleca się wybrać w żywych barwach, to jest to jedynie niewielki akcent pośród spokoju powszechnej bieli. Równie dobrze możemy wybrać krzesła skandynawskie szare, które w łagodny sposób przełamią biel. W salonie warto postawić na drewniane dodatki, gdyż w stylu tym wskazane jest nawiązanie do natury. Drewniany stolik lub oprawy obrazów będą idealnym pomysłem. Warto skorzystać również z naturalistycznych dekoracji tworzonych z plastrów pni drzew, połączonych w ciekawą aranżację, dzięki której salon zyska ciepły, domowy klimat, jaki tworzą drewniane dodatki.

Wnętrze skandynawskiej kuchni

Kuchnia w białych barwach zyska z pewnością na estetyce, której poziom wzrośnie dzięki nieskazitelności tej barwy. Bardzo estetycznie będą wyglądały idealnie wpasowujące się w stylistykę skandynawską białe, lakierowane fronty kuchennych mebli pod zabudowę. Ich lśniąca powierzchnia sprawi dodatkowo, że pomieszczenie będzie wydawało się czyste i zadbane. Wybierając krzesła do kuchni warto postawić na naturalistyczne drewno, które przy okazji będzie charakteryzowało się wysoką trwałością i odpornością. Nawet jeśli zdecydujemy się na drewniane krzesła, nie muszą one mieć barwy drewna, z którego pochodzą. Krzesła skandynawskie białe powstają poprzez pomalowanie drewnianych krzeseł pożądaną farbą. W ten sam sposób można uzyskać dowolną inną barwę, a nasze krzesła do kuchni będą niepowtarzalne. Krzesła w stylu skandynawskim to głównie drewno, jednak dobrym pomysłem jest też łączenie materiałów, dlatego metalowe elementy w krzesłach również będą dobrze się prezentowały.

Powrót do natury

Poprzez naturalistyczne dodatki w stylu skandynawskim, należy rozumieć nie tylko drewniane meble, ale również i żywą naturę. Niezmiernie popularne są zielone rośliny doniczkowe, które potrafią rozweselić każde wnętrze i ukoić nerwy każdego domownika swą intensywną, relaksującą barwą. Do ciekawych, a przy tym mało wymagających roślin należy między innymi zamiokulkas zamiolistny, różne odmiany sansewierii, monstery, czy nawet przepiękne odmiany aloesów. Wszystkie te rośliny nie są skomplikowane w uprawie, a przy tym ich egzotyczny wygląd dodaje wnętrzu nietypowego charakteru oraz wytwarza relaksujące poczucie więzi z naturą.

Styl skandynawski nie jest stylem trudnym do wprowadzenia w swojej domowej przestrzeni. Jego zdecydowanym atutem jest również niska kosztowność. Wnętrza w tym stylu pozwalają na pełne odstresowanie się i relaks, dzięki wszechobecnemu uczuciu niezaburzonej estetyki i porządku. Decydując się na styl skandynawski, nie będziemy musieli po krótkim czasie na nowo odmieniać wnętrza, gdyż jego elegancja jest ponadczasowa. Jest to zdecydowanie styl wart uwagi.