Płyty szelakowe z lat 20-30 XX wieku

Płyty szelakowe (w języka niemieckiego: Schellackplatte) to inaczej płyty gramofonowe, wykonane z szelaku, czyli odmiany żywicy naturalnej. Nośniki tego typu stały się popularne wraz z początkiem dwudziestego wieku i święciły triumfy zanim nastała epoka winylu. Miłośnicy muzyki analogowej sięgają po nie, by odkryć nową jakość dźwięku.

Szczególnie cenne są płyty z lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku. Są to rzadko spotykane, pionierskie egzemplarze, które można spotkać na giełdach staroci, wystawkach i specjalistycznych stronach, jak Dogramofonu.pl.

Szelakowe czy winylowe?

Przy wyborze płyt punktem wyjścia powinien być rodzaj sprzętu, jakim dysponujemy. Zwróćmy uwagę na to, czy jest możliwość odtworzenia na nim płyt szelakowych – a jeśli tak, czy nie ulegną one zniszczeniu przez niewłaściwą eksploatację. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest tu dobry wybór igły lub dostosowanie tej, którą mamy.

Autentyczne płyty szelakowe z lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku są mało odporne na czynniki zewnętrzne, jak temperatura, nacisk, wilgoć, dlatego trzeba uważać, jeśli mamy w ręku prawdziwy unikat. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gramofonu z epoki, dostosowanego do ówczesnych płyt.

Płyty szelakowe na Dogramofonu.pl

Wielki wybór gramofonów oraz płyt szelakowych znajdziesz na https://dogramofonu.pl/pl/c/Plyty-szelakowe/19. Wiemy o płytach prawie wszystko, a nasze kolekcje liczą kilka tysięcy egzemplarzy, które możesz w prosty sposób wybrać przez intuicyjną wyszukiwarkę tytułów. Amatorzy muzyki analogowej znajdą tu też szczegółowe informacje na temat każdej z płyt, roku jej nagrania, a także wykaz utworów i inne istotne parametry.

Jest to sklep internetowy dedykowany wymagającym miłośnikom płyt gramofonowych, poszukującym czegoś więcej niż zwykłe odtwarzanie dźwięku. Do wyboru są tu polskie oraz zagraniczne płyty szelakowe, jak również całe zestawy płyt i albumy różnych wykonawców, od tych znanych po awangardowych.