Wielofunkcyjność mebli a styl

Współczesne czasy preferują działania kompleksowe i nastawione na wygodę oraz komfort. Coraz chętniej sięgamy po przedmioty, które równocześnie pełnią wiele ról. Tak jest w przypadku kosmetyków, ale też innych obiektów, jak choćby mebli.

Zainteresowaniem projektantów i prywatnych kupujących cieszą się przedmioty, które zapewniają wiele możliwości. Mogą to być ławostoły lub tapicerowane skrzynki. Opcji jest wiele, a co tak naprawdę daje nam stosowanie wielofunkcyjnego wyposażenia wnętrz?

Zalety mebli o wielu obliczach

Wydawać się może, że funkcjonalność mebli zazwyczaj jest jednowymiarowa. Nic bardziej mylnego. Dobrze pomyślany mebel, może zaspokajać różne potrzeby domowników, stając się centrum działania i spędzania czasu.

Przykładem niech będą choćby tapicerowane skrzynki. W zależności od aktualnej sytuacji mogą stać się wygodnym i komfortowym siedziskiem, niskim stolikiem, na który odłożymy podręczne drobiazgi, których będziemy niebawem potrzebować. A jeśli wcześniej dobrze przemysłowy zakup, możemy nawet zyskać podręczny schowek na wszystkie nasze skarby.

Wielofunkcyjność sprawdza się szczególnie tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Pozwala na znaczącą oszczędność cennych metrów kwadratowych, bez utraty wygody codziennego życia.

Gdzie stosować wielofunkcyjne meble?

Utarło się, że meble pełniące wiele ról równocześnie powszechnie występują już w ogrodach. Mogą być wykonywane z tradycyjnych materiałów, jak drewno, metal lub rattan. Coraz częściej pojawiają się jednak również rozwiązania z nowoczesnych tworzyw sztucznych, niekiedy nawet imitujacych naturalne surowce (np. efekt drewna w poliuretanie lub technorattan). Rozmaitość dostępnych kształtów, faktur i kolorów, pozwalają dopasować meble do każdej możliwej stylizacji.

Oprócz aranżacji ogrodowych meble tego typu coraz częściej pojawiają się również w modnie zaaramzowanych domach. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z niewielką powierzchnią użytkową. Pozwala to na bardziej efektywne planowanie, oczywiście bez straty od strony wizualnej. Meble wielofunkcyjne niczym bowiem nie odbiegają w jakości i stylistyce od pozostałych konstrukcji.

Domowe własnoręczne patenty

Oprócz szerokiej oferty gotowych produktów, niektóre pomysły, jak tapicerowane skrzynki, można również wykonać własnymi rękami. Wielką popularnością cieszy się obecnie nurt DIT, który zakłada, że sporą część domowego wyposażenia wykonujemy sami, korzystając z półproduktów lub dokonując konserwacji już posiadanych mebli.

Dzięki temu mamy jeszcze większy wpływ na kształt naszego domu i jego funkcjonalność.