Drugie życie starych przedmiotów, czyli DIY w warunkach domowych

Czasami do pełni wnętrzarskiego szczęścia potrzebny jest wyłącznie pomysł oraz chęć do samodzielnego zrealizowania go. Współczesne czasy dają wiele możliwości w zakresie samodzielnego kształtowania przestrzeni domowych. Ilość obowiązujących stylistyk jest olbrzymia. A przy tym można również zdecydować się na własnoręczne wykonanie niektórych elementów. Na czym to polega i jak wprowadzić do domu lub mieszkania nieco własnej inwencji twórczej?

DIY, czyli nurt, który pokochał świat

Skrót pochodzący od angielskiego do it yourself stał się jednym z najważniejszych zjawisk początku XXI wieku. Dotyczy ono nie tylko mebli i wnętrzarstwa, ale również odzieży, kosmetyków i innych akcesoriów codziennego użytku.

Polega on na wykorzystywaniu różnych posiadanych już elementów, dla stworzenia nowych jakości. W tym przypadku nie jesteśmy już więcej zdani na dostępne w sklepach przedmioty. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i umiejętności manualne.

Skrzynki z drewna – nowe życie niepotrzebnych rzeczy

Świetnym przykładem takiego myślenia i działania może być wykorzystywanie przedmiotów, które teoretycznie nie należą do zbyt reprezentacyjnych, a po lekkim liftingu z powodzeniem mogą służyć w eleganckich pomieszczeniach.

Jeśli pragniemy zaangażować się w działania DIY w naszym domu, możemy na przykład wykorzystać skrzynki z drewna oraz palety, które niekiedy zostają po przetransportowaniu różnych przedmiotów. Co można z nimi zrobić?

Wielką popularnością cieszą się meble wykonywane z tego typu półproduktów. Palety można z powodzeniem łączyć w większe konstrukcje. Po zespoleniu ich, a następnie pomalowaniu, można stworzyć ciekawe i oryginalne stoliki kawowe, a nawet krzesła i pufy do siedzenia. Jeśli uzupełnimy je dodatkowo o tekstylia, które podniosą komfort użytkowania, a przy tym dodadzą im charakteru i przytulności, zyskujemy idealne wyposażenie do wnętrz i tarasów w stylu rustykalnym lub eko architektury, tak zbliżonej do upodobań szwedzkich projektantów, zakochanych w naturalnych materiałach.

Drewniane skrzynki można również wykorzystać w pokoju dziecięcy, jako idealne kosze na zabawki. Trzeba jednak pamiętać o przygotowaniu ich dla małych użytkowników. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone, żeby nie zranić dzieci.

***

DIY to szansa na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji wnętrzarskich. Dzięki temu kreujemy samodzielnie przestrzeń, według naszej własnej wizji, a przy tym aktywnie i twórczo spędzamy czas wolny. Nurt ten to świetna metoda na połączenie praktycznego tworzenia przedmiotów użytkowych z nowoczesnym i przyjemnym hobby.