Platery sygnatury – oznakowanie wyrobów ze srebra. Co kolekcjoner srebra powinien wiedzieć

Jeśli pasjonuje nas zbieranie antyków i jesteśmy kolekcjonerami przedmiotów wykonanych ze srebra, warto wiedzieć nieco od strony technicznej o naszym hobby. Gdy kupujemy zastawę stołową, ozdobne tace, talerze, platery, czy świeczniki warto poznać oznaczenia, jakie na tych przedmiotach występują.

platery sygnatury

Ważne jest, aby orientować się jakie nasze, dla przykładu, jakie mają platery sygnatury. Oznaczenia dla srebra najczęściej dotyczą pierwszych liter rzemieślnika, który dany przedmiot wykonał. Dodaje to tej rzeczy wyjątkowości i indywidualnego charakteru. Może znajdować się tam również próba srebra, lub logo warsztatu rzemieślniczego. Natomiast w przypadku platerów, oznaczenie to nazwa firmy, która konkretny przedmiot wyprodukowała.

oznakowanie wyrobów ze srebra

Właśnie patrząc na logo producenta, można z dużą dozą prawdopodobieństwa, określić czas w którym dany przedmiot był wyprodukowany. Jeśli chodzi o oznakowanie wyrobów ze srebra warto poznać również oznaczenia historyczne, w każdym państwie znaczono próbę srebra inaczej, dla Polski były to cyfry od 1 do 3. Czasem obok oznaczeń można znaleźć datę produkcji, co ułatwia nam określenie wieku przedmiotu.