Jakie style wnętrzarskie są obecnie popularne?

Wnętrza naszych domów mogą przybrać wielorakie formy. Współczesność stoi bowiem pod znakiem różnorodności. Architekci rekomendują rozmaite rozwiązania, często bardzo się od siebie różniące. Jakie są obecnie najpopularniejsze stylistyki wnętrzarskie, o których warto wiedzieć i pamiętać, zanim przystąpimy do aranżowania naszej domowej przestrzeni?

Najważniejsze trendy aktualnego sezonu we wnętrzarstwie

Jak już zostało to powiedziane, nie ma jednej dominującej stylistyki. Istnieje raczej kilka równoległych tendencji, w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Nurt skandynawski trzyma się mocno

Od kilku sezonów towarzyszą nam wszystkie odcienie stylu skandynawskiego – surowego i geometrycznego wariantu rodem z Norwegii, a także szwedzkiej bliskości naturze. Każdy z wariantów wypływa wprost z zasad aranżacji minimalistycznych. W pomieszczeniach znajduje się stosunkowo niewiele obiektów, najczęściej o skrajnie prostej i funkcjonalnej bryle. Nie ma również obecnych zbędnych elementów ozdobnych.

Przestrzeń ma być prosta, często z nutą surowości. Głównym akcentem dekoracyjnym są naturalne materiały (na przykład drewno, rattan) lub surowce (szkło, metal, kamień), których faktura pozostaje nienaruszona i widoczna.

Globalny nomada podbija świat

Współczesny świat znacząco się skurczył. Obecnie mamy łatwość w przemieszczaniu się między kontynentami, a odległe podróże stają się coraz popularniejsze i nie należą już zdecydowanie wyłącznie do marzeń lub sporadycznych wydarzeń.

Z nowym trybem życia wiąże się również nowy typ aranżacji wnętrz, który sporo czerpie z królującego nieco wcześniej boho.
Styl globalnego nomady stawia na komfort i przytulność wnętrz, łącząc pozornie nieprzystające do siebie elementy. Mogą się w jednym pomieszczeniu pojawić dywaniki z plecionki indiańskiej, folkowe narzuty na kanapę oraz pamiątki z azjatyckich podróży. Dom czy mieszkanie staje się pretekstem do kolekcjonowania i opowiadania swojej własnej historii.

Bądź stylowy, bądź luksusowy

Są trendy, które regularnie powracają, stając się klasyczną metodą aranżacyjną. Tak jest z art deco, które ponownie pokochali architekci na całym świecie. Styl powstały w okresie międzywojennym, obecnie święci olbrzymie triumfy.

Czym się wyróżnia? Symetrią, zestawieniem geometrycznej prostoty mebli i wyposażenia z pięknymi i eleganckimi materiałami – lakierowanym drewnem drzew egzotycznych, marmurem, chromowanym metalem i szkłem. Art deco to elegancja i luksus, który można wprowadzić do każdego domu.

***

Ile osób, tyle możliwości aranżacyjnych. Żyjemy w czasach, gdy dom może wyrażać indywidualne upodobania właściciela, a przy tym wciąż pozostawać modny.