Dom vs mieszkanie – co lepiej wybrać?

Każdy kto kiedykolwiek był na etapie poszukiwania nowego miejsca do życia, staje przed dylematem: znaleźć dom czy mieszkanie?. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Na które z nich lepiej się zdecydować? Poniżej opowiemy więcej o tym, gdzie najlepiej zamieszkać.

Mój dom, moja twierdza

Wydawać by się mogło, że własny dom jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej wygodnym i funkcjonalnym.

Jakie są zalety własnego domu? Przede wszystkim otrzymujemy zazwyczaj znacznie większą przestrzeń do życia wraz z otoczeniem – mamy podwórko, ogród, które pozwalają na odpoczywanie na zewnątrz i stworzenie przyjemnej strefy relaksu.

W domu najczęściej możemy również dysponować garażem, wszelkiego typu schowkami lub piwnicą i strychem. Pozwala to na prostsze i wygodniejsze magazynowanie większej ilości przedmiotów, których najczęściej nie dalibyśmy rady przetrzymywać w mieszkaniu.

Własny dom to również komfort niezależności. Możemy spokojnie funkcjonować i cieszyć się swobodą, bez obawy o sytuacje konfliktowe z sąsiadem z piętra powyżej lub poniżej.

Z drugiej strony mieszkanie w domu to zdecydowanie wyższe koszty utrzymania dużej powierzchni. Rachunki za prąd, gaz są zdecydowanie wyższe. Ponadto o zagadnienia takie, jak na przykład ogrzewanie trzeba zadbać we własnym zakresie.

Własny dom to również problem w sytuacji, gdy sporo podróżujemy. Jeśli nie mamy wśród rodziny lub bliskich znajomych kogoś, kto zajmie się domem – narażamy się na niebezpieczeństwo włamania lub nawet znacznie bardziej prozaiczne przedostanie się do wnętrza wilgoci, jeśli dom nie będzie ogrzewany przez dłuższy czas.

Własne M, czyli dlaczego warto żyć w mieszkaniu

Mieszkania są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu – zarówno pod względem finansowym, jak i czasu lub ilości obowiązków codziennych związanych z utrzymaniem naszej życiowej przestrzeni.

Obecność sąsiadów również może być przydatna – gdy na przykład pojawi się konieczność odebrania paczki pod naszą nieobecność lub gdy zabraknie przysłowiowej szklanki cukru.

Oczywiście, mieszkając w większej wspólnocie należy respektować zewnętrznych regulaminów, na przykład o zakazie grillowania czy urządzania imprez. Ponadto często trzeba partycypować w poczynaniach, jak choćby remontach, które akurat nie są dla nas priorytetem.

Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

Nie można podjąć jednoznacznej decyzji, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze. Oba mają swoje znaczące zalety. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb jednostki. Ważne, aby być w stanie stworzyć tam prawdziwy, pełen ciepła i przytulności zakątek, do którego chce się wracać.