Wybór odpowiedniego mieszkania

W dzisiejszych czasach zakup nieruchomości jest doskonałą inwestycją na lata, na którą pozwolić może sobie duża część społeczeństwa, pod warunkiem spełniania określonych warunków. Nie jest tajemnicą, że większość mieszkań, które kupują w obecnych czasach najczęściej ludzie młodzi, opłacana jest z kredytów mieszkaniowych. Zakup mieszkania więc często wiąże się z zobowiązaniem do spłacania rat przez nawet 30 lat od zakupu wymarzonej nieruchomości. Aby spełnić warunki banków i otrzymać kredyt mieszkaniowy, należy spełnić szereg warunków. Do najważniejszych z nich należy posiadanie zdolności kredytowej, którą możemy otrzymać mając stałe zatrudnienie z wynagrodzeniem na określonym poziomie indywidualnie przez bank. Ważną kwestią w zakupie mieszkania za pomocą kredytu mieszkaniowego, jest obowiązek wniesienia wkładu własnego. Najniższy wkład własny, jaki może zaproponować nam bank wynosi 10%, jest to jednak bardzo rzadkie i należy spełnić szereg wymagań, na przykład wykupienie dodatkowego ubezpieczenia takiego kredytu. Obecnie, najczęściej spotykany i jednocześnie najwyższy z możliwych wkład własny wynosi 20% kwoty o którą wnioskujemy.

Zakup mieszkania może być przeprowadzony na trzy sposoby:
1. Mieszkanie na rynku pierwotnym, które już powstało. Oznacza to, że klient kupuje gotowe mieszkanie ale jest jego pierwszym właścicielem. Jest to opcja o tyle dobra, iż kupujemy nowe mieszkanie i możemy sprawdzić jego stan techniczny oraz sprawdzić fizycznie czy zwyczajnie nam się podoba.
2. Mieszkanie na rynku pierwotnym, które dopiero się buduje. Jest to bardzo ryzykowna opcja, ze względu na coraz częstsze problemy deweloperów, a także dużą możliwość padnięcia ofiarą oszustów.
3. Mieszkanie na rynku wtórnym. Kupujemy mieszkanie od dotychczasowego właściciela. Wymaga to wiele zachodu w formie sprawdzania dokumentacji takiego mieszkania i upewniania się, że nie jest ono obciążone zadłużeniem czy hipoteką. Plusem jest również możliwość sprawdzenia osobiście stanu takiego mieszkania.

Zakup mieszkania jest czynnością skomplikowaną i wymaga wiele czasu, który trzeba będzie poświęcić na załatwianie formalności z tym związanych oraz gromadzenie wymaganych dokumentacji. Jest to także ogromne zobowiązanie, którego podejmujemy się na wiele lat. Należy jednak pamiętać, iż jest to doskonała inwestycja zarówno dla siebie jak i przyszłych pokoleń, ze względu na to, iż ceny nieruchomości z roku na rok idą w górę i nikt nie spodziewa się, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.

Jeśli jednak żaden z gotowych już wybudowanych domów nie spełni twoich oczekiwań, sprawdź ofertę gotowych projektów domów w slonecznedomy.pl. Doświadczenie projektanta czy też zakup gotowego, przemyślanego projektu może znacznie pomóc w optymalizacji kosztów eksploatacji mieszkania na długie lata. A również spełnić Twoje marzenia o idealnym mieszkaniu.