Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach powstaje coraz więcej nowych osiedli mieszkalnych. Dzieje się tak, ponieważ rynek nieruchomości staje się coraz bardziej dochodowy, a dużo naszych rodaków inwestuje swoje pieniądze właśnie w mieszkania. Stąd tez pojawia się coraz więcej deweloperów. Nie jest to jednak dobre dla ludzi, którzy są zainteresowani zakupem mieszkania. Przed podjęciem tak poważnej decyzji, należy dokładnie zapoznać się z firmą, która zajmuje się budową takiego osiedla. W większości przypadków ludzie stawiają na zaufane firmy, które maja już się czym pochwalić. Spowodowane jest to coraz większą liczba oszustów na rynku, a także niewypłacalnością firm, które stawiają dopiero pierwsze kroki w tej bardzo trudnej i związanej z ogromnymi pieniędzmi branży.

Branża budowlana, tak jak zostało to wcześniej wspomniane, jest branżą bardzo dochodową ale także ryzykowną, ze względu na ogromne sumy, które inwestowane są w budowę tak ogromnych nieruchomości, jakimi są całe osiedla mieszkalne. Budownictwo opiera się a wiedzy teoretycznej z zakresu inżynierii lądowej, a także praktycznej. Dlatego też, firmy zajmujące się budowaniem osiedli mieszkalnych, zatrudniają rzeszę specjalistów w rożnych dziedzinach. Budownictwo opiera się w szczególności na tworzeniu nowych obiektów mieszkalnych, ale istnieją także firmy, które działają na zasadzie odrestaurowywania, na przykład zabytkowych kamienic. Jest to biznes równie dochodowy, ale jest na niego zdecydowanie mniejszy popyt.

W nowoczesnych blokach czy apartamentowcach, budowlańcy nie muszą ograniczać się tylko do budowy mieszkań według schematów. Coraz częściej w tego typu budynkach powstają również sklepy, siłownie, a nawet baseny. Wiąże się to co prawda z obowiązkiem zatrudnienia większej grupy specjalistów, ale takie inwestycje znacznie podwyższają ceny mieszkań w takich budynkach. Nowoczesne bloki wyposażone są w podziemne parkingi, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami, nawet do 30 000 zł! Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania można także ponieść za posiadanie przy swoim mieszkaniu na parterze dużego tarasu i ogrodu, a na wyższych piętrach oferowane są pokaźnej wielkości balkony. Od dłuższego czasu najdroższymi mieszkaniami są apartamenty znajdujące się na dachach budynków. Ceny takich mieszkań są porównywalne z możliwością postawienia dużego domu jednorodzinnego z basenem i ogrodem w obrębie dużych miast, na przykład Krakowa. Takie mieszkanie daje poczucie luksusu oraz niezwykłą panoramę na całą okolicę.