Jak ocenić koszty budowy domu?

Każdego roku dochodzi do znaczących zmian w kosztach budowy. Niestety, w obecnych czasach najczęściej wiąże się to z gwałtownymi wzrostami cen. Przy budowie domu należy zwracać szczególną uwagę na wszystkie aspekty takiej budowy, które będą musiały być opłacone. Do takich czynników należą w szczególności: koszty materiałów budowlanych oraz opłacenie pracowników. Dla każdej osoby, która planuje postawienie nowego domu, bardzo ważny jest kosztorys budowy.

Aby określić ile kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego, należy określić szczegółowo jaki rodzaj domu chcemy wybudować oraz w jakim on będzie standardzie. Aby stworzyć kosztorys budowy można poradzić się ekspertów lub skorzystać ze specjalnie przygotowanych na stronach internetowych kalkulatorów kosztów budowy. Całkowity koszt budowy domu najczęściej określa się do stanu deweloperskiego, co oznacza, że taki dom musi posiadać: stan budynku surowy zamknięty, elewację, ocieplenie, okna, drzwi wejściowe, instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie), a także posadzki i tynki wewnątrz budynku. Kosztorys budowy nie uwzględnia zazwyczaj takich spraw jak: zakup działki budowlanej, zakup gotowego projektu domu, wyposażenie domu w meble i sprzęty. Taki kosztorys określany jest w cenach netto, a podatek VAT w przypadku budowy wynosi zazwyczaj 8%. Do kosztorysu nie dolicza się działek i mediów, ze względu na to, iż ceny mogą różnić się w zależności od lokalizacji naszej budowy. Istnieje wiele różnych aspektów, które mogą wpłynąć na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i prądu do działki budowlanej.

Do budowy domu warto wybrać odpowiednią ekipę budowlaną, która w sposób szybki, sprawny i uczciwy wykona nasz dom. Ceny usług firm zajmujących się budowaniem domów jednorodzinnych mogą znacząco się od siebie różnić, w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Najlepiej więc korzystać ze sprawdzonych firm tak, aby nie przepłacić a mimo wszystko otrzymać efekt końcowy jak najbardziej zbliżony do zamierzonego.

Warto skorzystać z internetowych kalkulatorów, ponieważ wykorzystują one średnie ceny na rynku, aktualizowane po wszelkich zmianach. Do kosztorysu nie dołącza się ceny za projekt domu, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników, między innymi od tego czy decydujemy się na kupno gotowego projektu (wtedy ceny wahają się w granicach 1500-4000 zł), czy może zechcemy aby został dla nas stworzony indywidualny projekt (wtedy to cena może sięgać nawet 5000-10000 zł). Dodatkową opłatę ponosimy za tak zwaną adaptację projektu.