Warunki dla kredytu na budowę domu

W obecnych czasach mało kto może sobie pozwolić i decyduje się na budowę domu jednorodzinnego za gotówkę. Jeżeli należymy do osób, które nie mogą sobie na to pozwolić, możemy skorzystać z wielu opcji dofinansowania takiej inwestycji. Jeżeli decydujemy się na finansowanie w banku, mamy do wyboru kredyt budowlany lub kredyt, który finansuje zakup gotowego budynku mieszkalnego, czyli zakup zabudowanej działki. Najbardziej popularną i najczęściej wybieraną opcją jest prosty kredyt na budowę domu. Kredyt budowlany jest dość skomplikowany, ze względu na to, iż wiąże się z przedstawieniem w banku dokładnie sporządzonego i realistycznego kosztorysu. Taki kredyt zazwyczaj wypłacany jest w tak zwanych transzach.

Przy wyborze kredytu należy zwrócić szczególną uwagę no to, czy bank oczekuje wkładu własnego i na jakim jest on poziomie. Często jako wkład własny może być potraktowany zakup działki budowlanej, co zwiększa prawdopodobieństwo udzielenia takiego kredytu, który pozwoli nam sfinansować całą inwestycję budowlaną. Do innych popularnych wymagań ze strony banku należą wymagania dotyczące terminu ukończenia budowy. Przy wyborze kredytu warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ łatwo w taki sposób można wpaść w kłopoty związane z kredytem. Wniosek o kredyt na budowę domu wymaga posiadania wielu dokumentów niezbędnych do otrzymania go. Do najważniejszych wymaganych dokumentów należą:
– dokument potwierdzający tożsamość kredytobiorcy,
– potwierdzenie źródeł dochodu osób ubiegających się o kredyt,
– odpis z księgi wieczystej oraz warunki zagospodarowania terenu,
– pozwolenie na budowę,
– akt notarialny, który potwierdzi własność działki,
– dziennik budowy potwierdzony przez kierownika budowy,
– projekt budowlany oraz kosztorys,
– wycena pracownika banku lub rzeczoznawcy.
Ten komplet dokumentów jest podstawą do decyzji o przyznaniu kredytu na budowę domu.

Z wyżej wymienionych warunków wynika, iż zanim zawnioskujemy o kredyt na budowę domu musimy w pierwszej kolejności zakupić działkę, na której wybudujemy nasz dom. Następnie należy wybrać projekt zabudowania oraz właściwego kierownika budowy, który potwierdzi nasz dziennik budowy. Następnie należy załatwić sprawy urzędowe, a kolejno zaznajomić się z ofertami kredytów, które oferowane są obecnie na rynku. Jest ich na prawdę bardzo dużo, dlatego warto skorzystać z kalkulatorów znajdujących się w internecie. Wyliczą one przybliżoną rat kredytu oraz naszą zdolność kredytową. Ostatnim ważnym krokiem jest złożenie wniosku i podpisanie umowy.