Jak modnie zaaranżować mieszkanie?

Jakie są podstawowe funkcje domu lub mieszkania? Według najbardziej ogólnej definicji stanowią one naszą podstawową i najbliższą przestrzeń do życia, w której pracujemy, spędzamy czas z najbliższymi oraz relaksujemy się. To nasz własny kawałek świata. Dlatego też projektowanie wnętrz jest tak niezmiernie ważnym elementem funkcjonowania.

Przestrzeń do życia powinna być nie tylko użyteczna, ale też piękna. Jakie stylistyki pojawiają się najczęściej i co takiego rekomendują architekci wnętrz? Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej pojawiających się tendencji aranżacyjnych.

Skandynawia na co dzień

Choć wydawać by się mogło, że mentalnie bliżej nam do południowców, to mimo tego, od kilku lat projektowanie wnętrz w naszym kraju zdominowały style pochodzące z dalekiej Północy.

W tendencjach skandynawskich króluje minimalizm, oparty na podstawowych bryłach geometrycznych. Meble są skrajnie proste, wykonane z metalu, drewna z elementami tworzyw sztucznych. Najczęściej pojawiają się odcienie beżu i innych jasnych koloru, niekiedy przełamane jednym zdecydowanym akcentem barwnym.

Vintage nie tylko dla seniorów

Coraz większe grono zwolenników mają ostatnimi czasy tendencje retro. Do łask wracają przedmioty z czasów PRL. Prywatne osoby i projektanci poszukują stylowych lamp typu Borewicz na pchlich targach. Różne firmy projektujące wyposażenie wnętrz regularnie czerpią z osiągnięć sprzed niemal 50 lat.

Przykładem mody na styl dawnych lat niech będzie olbrzymie zainteresowanie, które wzbudza polskie szkło ozdobne na aukcjach. Dawniej powszechne ryby, które stawiano na telewizorze lub kury w różnych kolorach są przedmiotami dekoracyjnymi chętnie widzianymi w domach, ale z wolna stają się również obiektami kolekcjonerskimi.

Glamour i art deco – nowe oblicze luksusu

Równolegle z wcześniej wymienionymi tendencjami rozwijają się nurty nastawione na dekoracyjność. O ile glamour lubuje się w przepychu i zbytku, to art deco stawia na elegancję w wydaniu minimalistycznym, zdominowanym przez symetrię i geometryczne wzory.

Styl – ogólne wytyczne a indywidualne upodobania

Różnorodność możliwości, które są obecnie rekomendowane przez projektantów, sprawiają, że każdy jest w stanie znaleźć opcję idealnie dopasowaną do potrzeb i własnych zainteresowań. Można postawić na skromność, elegancję, nawiązywanie do przeszłości lub też samodzielnie łączyć elementy, tworząc nowy, intrygujący rodzaj eklektyzmu. Jedno jest pewne – mieszkanie lub dom powinny być przytulne i sprawiać, że chce się do nich wracać.