Co warto wiedzieć na temat funkcjonalności oraz kosztów ogrzewania elektrycznego za pomocą paneli na podczerwień

Kwestia ogrzania domu to zawsze jeden z większych dylematów podczas budowy nieruchomości czy modernizacji mieszkania. Z jednej strony Pragniemy mieć optymalną temperaturę o każdej porze roku, z drugiej zaś nie chce płacić zbyt wiele za ogrzewanie. Aby pogodzić te potrzeby warto rozważyć zatem ogrzewanie elektryczne domu za pomocą paneli na podczerwień.

Tanie ogrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień

Panele na podczerwień zrobiło się w ostatnich latach naprawdę głośno, bo to jeden z najzdrowszych sposobów ogrzewania domu, który wbrew pozorom wcale nie generuje tak dużych kosztów jak można by sądzić. Wszystko to za sprawą samego mechanizmu działania paneli na podczerwień. Jest on zbliżony do tego jak za pomocą energii słonecznej ogrzewane jest dane pomieszczenie. Panele na podczerwień emitują fale elektromagnetyczne, które są następnie pochłaniane przez wszystkie występujące w danym pomieszczeniu meble i elementy wyposażenia, ale też przez wszelakie elementy konstrukcyjne, czyli po prostu ściany, sufit czy podłogę. Dopiero stamtąd ciepło jest emitowane, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu podnosi się.

Ogrzewanie elektryczne koszty

Skumulowane w meblach oraz innych rzeczach w domu ciepło, jest regularnie oddawane. Ogrzaniu ulegają też sufit oraz ściany, podłoga, drzwi oraz okna. To dlatego nawet po wyłączeniu z prądu paneli, w pomieszczeniu temperatura nie spada od razu i bardzo drastycznie – ciepło wciąż jest oddawane na zewnątrz. Dlatego właśnie panele na podczerwień nie muszą być włączone przez cały czas, można zamontować na nich termostaty, dzięki którym kontrola kosztów związanych z uruchomieniem paneli będzie jeszcze wyższa.

Ogrzewanie elektryczne domu – mniej kosztowna infrastruktura

Ogrzewanie elektryczne domu to również możliwość uniknięcia inwestowania sporych kwot w samą infrastrukturę niezbędną na przykład do uruchomienia w domu centralnego ogrzewania z piecem gazowym. Tak naprawdę to wydatek często rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – w przypadku ogrzewania na podczerwień należy zakupić jedynie odpowiednie panele.

Eleganckie panele na podczerwień

Tanie ogrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień może iść w parze z możliwością zachowania jak najbardziej eleganckiego wnętrza – panele na podczerwień można kupić w różnych wzorach, można spersonalizować je tak, by przypominały na przykład obrazy do zawieszenia na ścianie, czy wreszcie zamówić panele w postaci luster. Możliwości jest wiele, zatem do każdego wnętrza można dobrać perfekcyjnie harmonizujące z wystrojem panele.