Decyzja o zakupie mieszkania musi być dokładnie przemyślana i rozpatrzona pod każdym kątem. Należy dokładnie przemyśleć taką decyzję i zorientować się, czy jesteśmy w stanie zająć się taką inwestycją. Zakup mieszkania to nie tylko nie tylko przyjemności z pozyskania wartościowej rzeczy, ale także ogromna odpowiedzialność związana z dokumentami i kwestią formalną. Zakup mieszkania znacznie różni się w zależności od tego, czy kupujemy je na rynku wtórnym, czy tez pierwotnym.
Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym należy skupić się początkowo na znalezieniu odpowiedniego dewelopera. Należy bardzo ostrożnie i rozsądnie podejść do tego tematu, ponieważ jest to jedna z najważniejszych decyzji. Warto skorzystać z usługi dewelopera, którego wcześniej odpowiednio sprawdzimy. Można to zrobić za pomocą wglądu w odpis Rejestru Sądowego, a także zaświadczeń z Urzędu Skarbowego. Dzięki temu dowiemy się, czy dany deweloper nie zalega z żadnymi opłatami. Sprawdzenie dewelopera jest bardzo ważne, ponieważ w ostatnich czasach często podejmowany jest temat padania ofiarą oszustwa ze strony deweloperów.
jeżeli decydujemy się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym, można wybrać już istniejące mieszkania oraz takie, które dopiero powstaną. Z oczywistych powodów druga opcja jest o wiele bardziej ryzykowna i nieoczywista. Trzeba wtedy sprawdzić dokładną lokalizację budynków, kwestie dojazdów, a także przyszłe inwestycje, które mają powstać w pobliżu. Wybór takiego rodzaju mieszkania jest również ryzykowne z powodu braku możliwości sprawdzenia stanu technicznego budynku i mieszkania przed jego zakupem.
By kupno mieszkania przebiegało w prawidłowy sposób, dużą uwagę trzeba przywiązać także do treści umowy oraz wszelkich innych formalności z tym związanych. Umowy tego typu podpisywane są w trybie notarialnym, lecz mimo wszystko trzeba zwrócić uwagę na niejasne klauzule, które często okazują się bardzo niekorzystne dla klientów w późniejszym czasie. Z taką umowa należy zapoznać się zna spokojnie i dać sobie na to trochę czasu lub wybrać się z nią do neutralnego specjalisty, który nie trzymając żadnej ze stron, uczciwie powie nam o wszystkich niejasnościach i ich możliwych konsekwencjach. często w umowach znajdują się zapisy dotyczące zaliczek i zadatków, dlatego też trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę, ponieważ stanowią one pewną polisę bezpieczeństwa i naszej wypłacalności. W późniejszym czasie są one odliczane od całej zapłaty za zakupione mieszkanie.