Fotel idealny do salonu i sypialni

Fotel to jeden z tych mebli, które nie tylko pozwalają odpoczywać i się relaksować, lecz także pracować w wygodnej pozycji. Jeśli musisz sporo czytać, zapoznawać się w projektami, raportami, analizami lub po prostu zgłębiać fachową literaturę, z pewnością będzie ci wygodniej robić to w fotelu niż przy biurku. W XXI wieku coraz więcej godzin przeciętny człowiek spędza w pozycji siedzącej, jakość siedziska ma więc dla jego zdrowia i wygody ogromne znaczenie. Nie bez przyczyny tak dużą popularnością cieszą się fotele skandynawskie i fotele uszaki.

  1. Fotel idealny czyli jaki?
  2. Cechy dobrego fotela
  3. Jaki fotel kupić do salonu?
  4. Fotel do zadań specjalnych

Fotel idealny czyli jaki?

Czy wiesz, że fotel nazywany jest często “krzesłem egoisty” ze względu na to, że komfortowy wypoczynek zapewnia on tylko jednej osobie? Może warto jednak pójść tym tropem i wybierając model do sypialni i salonu postawić na taki, który zapewni siedzącemu idealne warunki do relaksu lub twórczej pracy z książką lub inną publikacją w ręce. Aby wybrać fotel idealny, przede wszystkim należy uwzględnić przede wszystkim kwestie budowy tego mebla, jakość samego siedziska, a nie tylko kwestie wizualne. Meble wypoczynkowe będą naprawdę wypoczynkowe jedynie wtedy, gdy spędzenie na nich kilkudziesięciu minut albo nawet kilku godzin będzie przyjemnością, pozwoli naszym mięśniom się rozluźnić. Jeśli co i rusz takie meble skłaniać będą do zmiany pozycji, od razu możesz być pewien, że nie spełnią pokładanych w nich nadziei.

Cechy dobrego fotela

Fotel do salonu, gabinetu, sypialni powinien przede wszystkim gwarantować komfort twojemu kręgosłupowi i mięśniom przykręgosłupowym. Znaczenie mają tutaj między innymi:

  • miękkie oparcie
  • dobrze wyprofilowany
  • wygodne siedzisko
  • podłokietniki.

Fotel powinien być ergonomiczny. Jego cechą podstawową powinno być dopasowywanie kształtu do ruchów osoby, która na nim siedzi. Nie bez znaczenia jest także głębokość i szerokość siedziska. Fotel uszak, który jest jednym z popularniejszych modeli z zestawu mebli wypoczynkowych jest z reguły szerszy niż 40 cm. Węższe fotele się nie sprawdzają nawet w przypadku szczupłych osób, ponieważ ograniczają mobilność i wygodne ułożenie się w fotelu. Głębokość i miękkość siedziska także ma znaczenie. Nie powinno się ono “zapadać” wraz z osobą, która na nim siada, nie powinno jednak również być zbyt twarde. Idealne rozwiązanie to zagłębienie na 2-3 centymetry w dół. Coraz więcej foteli, na przykład skandynawskich, ma dopasowane podnóżki w komplecie. Dzięki nim można się naprawdę zrelaksować, pozwolić nogom na prawdziwy odpoczynek, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo dla pleców i zachowanie odpowiedniej pozycji. To właśnie kwestie ergonomii, odpowiedniego projektu fotela są w tym przypadku najważniejsze. Wygoda musi iść w parze z bezpieczeństwem dla kręgosłupa.

Jaki fotel kupić do salonu?

Fotel uszak w salonie stanowi także element dekoracyjny, jest częścią całej aranżacji i powinien z nią korespondować. Szczególnie w przypadku mebli wypoczynkowych do salonu warto wziąć mocno pod uwagę aspekt wizualny i korespondencję między pozostałymi elementami znajdującymi się w przestrzeni. Modne są oczywiście nadal fotele skórzane, natomiast coraz częściej wypierają je z polskich salonów fotele skandynawskie, które doskonale korespondują z minimalistym stylem wnętrzarskim, który zyskuje coraz więcej zwolenników.

Producenci foteli coraz częściej sięgają po skandynawskie inspiracje. Chodzi przede wszystkim o to, że fotele wykonane są z naturalnych materiałów, co sprawia, że dobrze komponują się prawie z każdym wnętrzem. Są przy tym bardzo estetyczne i jednocześnie trwałe, co w przypadku często eksploatowanego fotela ma naprawdę duże znaczenie. Meble tego typu występują natomiast w ograniczonej palecie kolorystycznej. Przede wszystkim są to beże i szarości, natomiast pojawiają się także niektóre odcienie czerwieni i niebieskiego. Warto bowiem pamiętać, że akurat fotel może stanowić pewien element przełamania, kontrastu dla całej aranżacji. Jeśli wnętrze jest minimalistyczne i nieco ascetyczne, to świetnym wyborem będzie fotel w oryginalnym kształcie lub intensywnym kolorze. Takie przełamania pozwalają stworzyć bardzo ciekawy całościowo efekt.

Fotel do zadań specjalnych

Niezaprzeczalnym hitem ostatnich miesięcy stał się fotel wiszący. Do niedawna najczęściej wykorzystywany był on na tarasach i balkonach, teraz jednak coraz częściej można go spotkać także w zamkniętych wnętrzach. Jest to zdecydowanie niestandardowe rozwiązanie, które natychmiast dodaje wnętrzu oryginalności i bardzo nowoczesnego designu. Bardzo dużo uwagi należy poświęcić meblom, wybierając fotel do karmienia, który powinien być wyjątkowo wygodny, z odpowiednimi podłokietnikami, najlepiej rozkładany. Niektóre mamy bardzo chwalą sobie także fotele bujane, które pomagają uspokajać dziecko. W takich warunkach zdecydowanie łatwiej je na przykład uśpić. Fotele bujane również wracają do łask, nabierając nieco bardziej nowoczesnych kształtów i oryginalnego designu. Wnętrza na pewno nabiorą niepowtarzalnego charakteru.