Płytki granitowe – styl i elegancja

Posadzka to element domu, który musi być wykonany z materiału trwałego i odpornego na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Do tego zadania idealnie nadadzą się płytki granitowe, które są nie tylko eleganckie, ale i wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu. Dodatkowo można je kupić w wielu rozmiarach i wariantach, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację i styl architektoniczny. Płytki granitowe to ponadczasowe rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających.

Charakterystyka płytek z granitu

Granit to jedna z najbardziej trwałych skał na świecie, dlatego też płytki jak i inne produkty wykonane z tego materiału są niezwykle odporne na uszkodzenia i niemal niezniszczalne. Z uwagi na ten fakt, płytki granitowe są niezwykle uniwersalne i mogą być stosowane we wszelkich typach pomieszczeń oraz na zewnątrz budynków prywatnych i publicznych. Niewątpliwym atutem granitu jest również jego różnorodność kolorystyczna. W sprzedaży znajdziemy, bowiem zarówno płytki w odcieniach bieli jak i czerni, żółci, beżu, szarości a nawet czerwieni. Ta duża rozbieżność sprawia, że płytki granitowe wpasują się w każde pomieszczenie.

Płytki granitowe płomieniowane

Płytki granitowe występują w wielu wykończeniach, od którego zależy ich faktura oraz specyficzne właściwości. Bardzo popularne są płytki płomieniowane, powstające w wyniku poddawania granitu działaniu bardzo wysokiej temperatury z użyciem specjalistycznych palników. Płytki takie charakteryzują się szorstką powierzchnia o właściwościach antypoślizgowych. Z uwagi na to bardzo chętnie wykorzystywane są w miejscach często uczęszczanych, takich jak tarasy, schody czy tez podjazdy. Antypoślizgowa powierzchnia zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po posadzce wykonanej z tego rodzaju płytek i zmniejsza ryzyko upadku w razie oblodzenia. Niestety proces promieniowania granitu otwiera pory kamienia, dlatego też warto impregnować płytki za pomocą specjalistycznego preparatu chroniącego płytki przed zniszczeniem.

Płytki granitowe na zewnątrz

Niezwykle popularne staje się ostatnio stosowanie płytek granitowych na zewnątrz budynków. Dzieje się tak z uwagi na ich trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i wszelkie warunki atmosferyczne. Nie straszne są im upadki przedmiotów, mróz, deszcz ani wysoka temperatura. Stanowią, więc materiał idealny do wykończenia schodów zewnętrznych, tarasu czy przydomowego podjazdu. Najlepszym wyborem do tego rodzaju wykończeń są płytki płomieniowane, charakteryzujące się antypoślizgową powierzchnią chroniąca przed upadkiem w razie deszczu lub oblodzenia.

Płytki granitowe polerowane

Innym, równie popularnym rodzajem wykończenia płytek z granitu jest polerowanie. Polega ono na wyrównywaniu powierzchni płytki i szlifowaniu jej do uzyskania gładkiej powierzchni. Efektem tego zabiegu są niezwykle dekoracyjne i błyszczące płytki o wyjątkowo nasyconych kolorach. Z uwag na niewątpliwą ozdobność tego rodzaju płytek stosuje się je głównie we wnętrzach, takich jak salon, kuchnia oraz dom owy gabinet. Płytki polerowane powiększają optycznie pomieszczenie dodatkowo je rozświetlając. Materiał ten świetnie sprawdza się również jako posadzka w miejscach publicznych, takich jak biuro, sklep czy restauracja. Nie tylko nadają Tm pomieszczeniom odpowiedniego stylu ale są również trwałe, odporne na wilgoć oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Nie ulegają one pęknięciom ani ścieraniu, dlatego mogą być stosowane również w miejscach o dużym zużyciu powierzchni.

Płytki granitowe

Cena płytek granitowych

Ceny płytek z granitu są niezwykle zróżnicowane i mieszczą się w przedziale od ok. siedemdziesięciu do trzystu złotych za każdy metr kwadratowy ( pełna oferta cenowa na https://www.graniteks.pl/c/plytki/plytki-kamienne/plytki-granitowe/ )Są one droższe niż gres, jednak ich zalety rekompensują tę nadwyżkę cenową. Granit jest, bowiem inwestycją na lata, który z uwagi na swoja wytrzymałość może służyć nam długie lata. Kolejną zaleta przekładająca się na cenę płytek z granitu jest łatwość utrzymania ich w świetnym stanie. Wystarczy jedynie okresowa impregnacja oraz czyszczenie za pomocą przeznaczanego do tego preparatu. Warto również zaznaczyć, że granit jest dużo twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia niż gres. Warto o tym pamiętać przyglądając się cenom obu tych materiałów. Inwestycja w droższą opcję jest tutaj jak najbardziej uzasadniona i pozwoli nam oszczędzić na ewentualnych naprawach lub wymianie płytek przy szybszym niszczeniu się gresu.

Granit jest zatem surowcem idealnym. Nie tylko pięknym ale i wytrzymałym i odpornym na wszelkie uszkodzenia raz oddziaływanie czynników atmosferycznych. Płytki z granitu są więc idealną opcją dla wszystkich użytkowników ceniących sobie funkcjonalne a zarazem klasycznie eleganckie rozwiązania.