Jakie meble wybrać do aranżacji wnętrz nawiązującej do natury?

Wybór mebli do pomieszczenia projektowanego w stylu nawiązującym do natury nie jest trudny, ale wymaga od nas pewnego planowania. Jak zrobić to dobrze i za pierwszym podejściem?

1. Style wykończenia wnętrz nawiązujące do natury – jakie się do nich zaliczają?

2. Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli?

3. Jak dopasować meble do aranżacji pokoju?

Style wykończenia wnętrz nawiązujące do natury – jakie się do nich zaliczają?

Chyba nigdy w historii nie mieliśmy tylu możliwości wykańczania naszych domów i mieszkań, jak obecnie. Styli do wyboru jest całe mnóstwo, począwszy od tych inspirowanych industrializmem czy zamiłowaniem do niewielkiej ilości obiektów w przestrzeni, poprzez nowoczesne, a na nawiązujących do środowiska naturalnego skończywszy. W tej ostatniej kategorii również mamy do wyboru więcej niż jedną opcję. Pojęcia takie, jak styl skandynawski, nature style czy meble rustykalne mają swoje początki właśnie w zamiłowaniu człowieka do natury. Te sposoby na aranżację wnętrz wyróżnia wykorzystanie naturalnych materiałów, harmonia i łagodność kolorów, a także spora ilość zieleni pod postacią roślin w pomieszczeniu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze mebli?

Gdy wybieramy meble do pokoju, który ma być urządzony w stylu odwołującym się do otaczającej nas natury, musimy zrobić to z głową. Takie wyposażenie powinno być wykonane możliwie w jak największej części z naturalnych materiałów, jak różne rodzaje drewna, płyty wiórowe, wełna czy wiklina. Meble drewniane są szczególnie godne uwagi, ponieważ odpowiednio zadbane posłużą nam przez wiele lat, co rekompensuje ich wyższą cenę. Istotnymi elementami wystroju są także dodatki, które również powinny podlegać pod główne założenie, jakim jest wykorzystanie naturalnych materiałów do aranżacji. Dywany, osłonki na doniczki z kwiatami i inne drobiazgi mają również istotny wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać nasze mieszkanie czy dom.

Jak dopasować meble do aranżacji pokoju?

Przede wszystkim zanim w ogóle zabierzemy się za kupowanie, należy zastanowić się, gdzie meble będą stały, a potem zdjąć niezbędne wymiary, co pozwoli nam na dopasowanie kupowanych produktów za pierwszym podejściem. Dotyczy to szczególnie większych gabarytów, jak np. komody drewniane, których przewiezienie już samo w sobie jest skomplikowane, a oddanie złej szafy do sklepu i wymiana na tę właściwą rozmiarami jest małym, logistycznym koszmarem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę również na kolor kupowanych elementów – powinien być on nieco ciemniejszy lub jaśniejszy od koloru ścian w pomieszczeniu, w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.