Jak wybrać odpowiednie biurko?

Polacy coraz częściej decydują się na system pracy polegający na świadczeniu usług wprost z domowego zacisza. Jakkolwiek ma on z pewnością wiele plusów, pociąga ona za sobą konieczność wyposażenia naszego biura – czy też inaczej, konkretnej, wydzielonej domowej przestrzeni, typowo pod potrzeby pracownicze. Podobnie rzecz ma się z naszymi pociechami – organizując im przestrzeń do nauki, powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce pracy. A to prowadzi nas do podstawowego zagadnienia, jakim jest wybór odpowiedniego biurka. Jak się okazuje, nie jest to wybór zbyt prosty!

Na początku warto sobie uświadomić, że mówiąc o biurkach, mamy tak naprawdę na myśli szeroki zakres różnego rodzaju mebli, różniących się cechami zewnętrznymi (w tym designem), przeznaczeniem oraz oczywiście funkcjonalnością i ceną. Stąd też tworzenie zwartego poradnika odnośnie tego, jakie biurko jest najlepsze, zwyczajnie mija się z celem – nikt bowiem nie jest w stanie jednoznacznie określić, które biurko jest najlepsze (i co to tak właściwie oznacza). Łatwiej z pewnością powiedzieć, jakie cechy ma solidne biurko – i tych właśnie cech szukać w trakcie rozglądania się za upragnionym sprzętem. Wydaje się, po analizie wielu czynników, że najważniejsze w ramach wyboru odpowiedniego biurka, jest zarządzanie przestrzenią – tak tą na blacie, jak i w samym pomieszczeniu roboczym. Na tym elemencie warto się skupić, prezentując dwa ciekawe rodzaje biurek, jakimi bez wątpienia są biurka komputerowe i biurka ścienne.

Można w tym miejscu między innymi zaznaczyć, że do często wybieranych biurek należą biurka komputerowe. Są one o tyle dobre, że zazwyczaj mają one spory blat roboczy, a tym samym, co szczególnie istotne, pozwalają na trzymanie na ich powierzchni wielu przedmiotów jednocześnie. Jeżeli przeliczymy sobie ilość potrzebnego do codziennej pracy miejsca, to szybko można sobie uzmysłowić, że tak naprawdę żadna wielkość nie jest za mała. Jednostka stacjonarna komputera, mysz, podkładka, klawiatura, monitor (czy, coraz częściej – nawet dwa), kubek z kawą, miejsce na przybory piśmiennicze czy stos papierów – to wszystko konsumuje niezbędne miejsce biurowe, a dobre biurko komputerowe z pewnością jest w stanie zapewnić wystarczającą ilość miejsca.

Coraz popularniejszą i ciekawą opcją są nowoczesne biurka komputerowe z regulacją wysokości, które pozwalają na dostosowanie wysokości blatu do wzrostu użytkownika, ale również szerokości, dzięki czemu z łatwością dopasujesz wielkość przestrzeni roboczej do własnych potrzeb oraz miejsca pracy.

Jeszcze innym, ciekawym rozwiązaniem, wspomnianym już na początku, są właśnie biurka ścienne. Ich podstawowym zadaniem nie jest dbałość o ilość bezpośredniej przestrzeni roboczej, ale o oszczędzanie ograniczonej zazwyczaj przestrzeni domowej. Sami wiemy, jak ciasno robi się w niejednym pokoju, kiedy zlokalizujemy w nim spore, masywne biurko. Tymczasem jednak wybór biurka ściennego stanowi istotną oszczędność miejsca, gdyż ich konstrukcja zakładka przytwierdzenie do ściany budynku, a przez to przynajmniej część jego oparcia polega na instalacji w pionie, nie zaś standardowo, w poziomie. Jest to dobra opcja szczególnie dla dzieci, które nie potrzebują przesadnie dużo miejsca na biurku, ale chcą mieć dużo swobody w swoim pokoju.

Jak zatem widać, na rynku są meble, które pozwalają na rozsądne gospodarowanie tak przestrzenią roboczą, jak i oczywiście, na oszczędzanie bezcennego miejsce w pokoju, gdzie się one znajdą. Grunt to wybierać z głową, pamiętając o wyżej przedstawionych radach. Wówczas nie przerazi nas ilość różnorakich dostępnych, a sam wybór konkretnego wzornictwa (designu) będzie już samą przyjemnością!

»