Działka rekreacyjna – sposób na własny ogród w mieście

Mieszkańcy blokowisk w dużych i mniejszych miastach cierpią często na brak miejsca, w którym można poczuć się swobodnie i jednocześnie korzystać z darów natury. Jest na to rozwiązanie – zakup działki do celów rekreacyjnych.

Działka jako azyl

Kiedy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki, trzeba dobrze ją zagospodarować. Aby móc się cieszyć czasem na niej spędzanym i nie urobić się po łokcie, dobrze jest zainteresować się roślinami, które nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy. Trawnik jest dobrym rozwiązaniem na działkę rekreacyjną. Wymaga on koszenia i ewentualnie podlewania w upalne dni, ale nie ma z nim większego kłopotu. Poza tym w sprzedaży są już roboty koszące, które mogą wykonać całą pracę. Dobrym pomysłem na działkę są również alejki i skalniaki. O ile przy zakładaniu skalniaka jest dosyć dużo pracy, o tyle potem żyje on własnym życiem. Kwitnące krzewy to także bardzo ładna ozdoba działki.

Altana

Altana to bardzo ważny element każdej działki rekreacyjnej. Można w niej spędzić czas, gdy zacznie padać lub gdy jest za gorąco. Altany działkowe posiadają zazwyczaj zadaszone tarasy, które dodają uroku całej działce. Altana może być drewniana lub murowana. Jeśli decydujemy się na altanę murowaną, należy zadbać, aby była ona ładna i estetyczna. Naprawdę dobrze można odpocząć tylko w miejscu, które lubimy. Ładnie pomalowana elewacja i ładny dach nadadzą altanie wyglądu iście domowego. Blachodachówka to materiał, który idealnie nada się na pokrycie dachu altany, zwłaszcza jeśli dach jest spadzisty. Dach wykonany z blachodachówki ładnie się prezentuje, a dodatkowo jest bardzo trwały. Odporny na rdzę, zmiany warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne dach zapewni właścicielowi długie lata bez remontu. Alternatywą dla blachodachówki jest blacha trapezowa, która jest tańsza, a równie wytrzymała. Dobrze sprawdzi się ona na dachach płaskich.

Szopka na narzędzia

Niezależnie od tego jak łatwa w utrzymaniu jest działka, potrzebne jest na niej miejsce na narzędzia. Na każdej działce muszą znaleźć się choćby podstawowe narzędzia jak grabie, kosiarka, wąż do podlewania, sekator. Aby nie zagracać altany dobrym pomysłem jest postawienie szopki gospodarczej. Szopkę najlepiej postawić w miejscu, w którym nie będzie ona przeszkadzała, czyli na tyłach działki, lub w jej rogu. Do wykonania takiej szopki można użyć blachy trapezowej. Materiał ten zapewni szopce długie życie.

Grill

Grill to nieodzowny element na każdej działce rekreacyjnej. Grilla najlepiej postawić w miejscu zacienionym, aby podczas grillowania nie smażyć się w pełnym słońcu. W pobliżu grilla można ustawić małe meble ogrodowe, które umilą każdorazowo pobyt na działce. Meble ogrodowe produkowane są z plastiku, technorattanu, aluminium lub specjalnego materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Wybór jest więc ogromny.