Nakrycie stołu na imprezy rodzinne

Jak udekorować stół na uroczystość rodzinną, romantyczną kolację we dwoje albo niedzielny obiad z dziadkami? Specjalne i wyjątkowe okazje wymagają też specjalnej oprawy – zobacz nasze inspiracje.

Dekoracja stołu zależy przede wszystkim od charakteru danego spotkania – może to być kawa z przyjaciółką, rodzinny obiad z dziadkami, spotkanie z okazji chrzcin dziecka czy kolacja świąteczna. Czasami wystarczy bieżnik lub jedynie obrus z serwetkami. Przygotowując się na różne uroczystości, warto zadbać o stylowe udekorowanie stołu – modne i stosowne do okazji.

Uroczystości rodzinne

Dekoracja stołu to przyjemna czynność, ale warto dopasować poszczególne elementy do charakteru danej uroczystości – kluczowe są potrawy, ale także przygotowanie stołu lub salonu na przyjęcie gości. Każdy element musi do siebie pasować – zastawa, obrus, serwetki, kwiaty i inne dodatki.

Na uroczyste spotkania z rodziną warto wybrać eleganckie obrusy lub modele plamoodporne w neutralnej kolorystyce. Sprawdzi się biel, beże, ew. pastele. Najlepszym wyborem będą gładkie obrusy, bez różnych wzorów. Podstawą dekoracji jest idealnie wyprasowany obrus – owalny, prostokątny lub inny, dobrany do kształtu stołu. Przede wszystkim musi on współgrać z dodatkami.

Spotkania ze znajomymi

Wśród znajomych zwykle panuje swobodniejsza atmosfera niż podczas uroczystości w gronie rodzinnym. Można wykazać się kreatywnością i przygotować oryginalne dekoracje. Sprawdzą się fikuśne serwetki oraz podkładki, obrusy w wyrazistym kolorze, ciekawe dodatki typu krzywe szklanki lub butelki ze słomką, a także inne stylowe gadżety.

Spotkania na tarasie lub w ogrodzie

Na tarasie panuje luz i swoboda, dlatego można użyć jednorazowych naczyń i sztućców. Mimo to wiele osób woli jednak udekorować stół, gdyż wygląda to znacznie estetyczniej – obrus owalny lub prostokątny powinien być jednak plamoodporny, muszą też znaleźć się na nim serwetki i ręczniki papierowe. Zastawa może być w pastelowych barwach, idealnych na wiosnę lub lato. Wybór naczyń jest ogromny. Sprawdzą się też akcesoria wykonane z drewna – jak misy na sałatki – gdyż pasują do ogrodu.

Świeże kwiaty i inne dodatki

Niezależnie od okazji, warto też pamiętać o kwiatach w stylowym wazonie. Bukiet świeżych kwiatów – np. tulipanów, rumianków czy stokrotek – będzie wspaniałą ozdobą i doda klimatu. Jednak należy zwrócić uwagę, czy przypadkiem, krtoś z obecnych na wspólnym poczęstunku nie jest uczulony na pyłek kwiatowy. Dlatego tulipany są najbezpieczniejszym wyborem w tej kwestii. Poza tym warto dopasować świece oraz oświetlenie, aby było nastrojowo – to ważne na przykład na randce. Wszelkie dodatki sprzyjają celebrowaniu wspólnie spędzanego czasu.