Ciepłodajna platforma

Charakterystyka płyty grzewczej

Płyta grzewcza to przenośna płyta kuchenna wyposażona w jeden, dwa lub więcej elektrycznych elementów grzewczych lub palników gazowych. Może być ona używana jako samodzielne urządzenie, ale często jest stosowana jako substytut jednego z palników pieca lub kuchenki. Płyty grzewcze są często używane do przygotowywania żywności, zazwyczaj w miejscach, w których pełny piec kuchenny nie byłby wygodny lub praktyczny, mogą one być używane w podróży lub w obszarach bez dostępu do prądu. jednak płyty opalane gazem nie były rzadkością już w XIX i XX wieku i są nadal dostępne na różnych rynkach na całym świecie. W warunkach laboratoryjnych płyty te są zwykle używane do podgrzewania wyrobów szklanych lub ich zawartości. Niektóre z nich zawierają również mieszadło magnetyczne, umożliwiając automatyczne mieszanie podgrzanej cieczy.

Metody podgrzewania

Dostępne są dwie alternatywne metody podgrzewania szkła za pomocą płyty grzewczej. Jedną z metod jest zawieszanie wyrobów szklanych nieco powyżej powierzchni płytki bez bezpośredniego kontaktu. To nie tylko obniża temperaturę szkła, ale spowalnia tempo wymiany ciepła i zachęca do równomiernego ogrzewania. Działa to dobrze w przypadkach o niskiej temperaturze wrzenia lub gdy minimalna temperatura źródła ciepła jest wysoka. Inna metoda, zwana teepee, polega na zawieszeniu szkła nad płytą i otoczeniu kolby spódnicą z folii aluminiowej. Spód powinien zaczynać się od szyjki kolby i opadać na powierzchnię płytki, nie dotykając boków kolby, ale pokrywając większość powierzchni płyty. Metoda ta polega na podgrzewaniu naczyń szklanych w wyższych temperaturach, ponieważ kolba jest ogrzewana pośrednio przez gorące powietrze gromadzące się pod płaszczem i w przeciwieństwie do zwykłego zawieszania wyrobów szklanych, metoda ta lepiej chroni przed przeciągami. Obie te metody są użyteczne w laboratorium, ponieważ są tanie, skuteczne, bezpieczne, a użytkownik nie musi długo czekać na rezultaty.

Parametry płyt

Płyty grzewcze są szeroko stosowane w wielu działach przemysłowych, różnią się one wielkością od 2 do ponad 300 centymetrów kwadratowych. Typowe temperatury pracy wahają się od 100 do 750 ° C, a zapotrzebowanie na moc zwykle wynosi od 120 do 480 V. Większość przemysłowych płyt wytrzymuje obciążenia sięgające około 70 kilogramów.
Przemysłowa płyta grzewcza zawierająca porowatą podgrzewaną płytkę jest czasem nazywana uchwytem grzewczym. Płyty te są używane do równomiernego podgrzewania cienkich arkuszy poprzez ciągłe dociskanie arkuszu do płyty, są one szeroko stosowane w procesie produkcji półprzewodników.