Wkład własny w kredycie na mieszkanie

Obecnie banki przy zaciąganiu kredytu na kupno mieszkania lub budowę domu, wymagają określonego dokładnie w umowie wkładu własnego. Coraz większym problemem dla osób zainteresowanych tego typu kredytami jest bardzo wysoki procent takiego wkładu. Często sięga on już nawet 20% zaciąganej kwoty, co przy wysokościach cen nieruchomości, w wielu przypadkach uniemożliwia zaciągnięcie takiego kredytu wielu osobom. Ważnym jest także fakt, iż te pieniądze nie mogą pochodzić innej pożyczki czy kredytu. Wiele osób zastanawia się więc, jak wybrnąć z tego problemu i poradzić sobie z niezbyt wygodną sytuacją, którą serwują nam w obecnych czasach banki.

Rodzaje wkładu własnego mogą być różne, nie są to tylko nasze własne oszczędności odkładane przez lata. Wkładem własnym w kredyt hipoteczny może być na przykład darowizna, czyli środki uzyskane od najbliższych. Jest to prostu sposób, ponieważ środki uzyskane od najbliższych nam osób, takich jak rodzice, dzieci, dziadkowie, małżonkowie, rodzeństwo, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Inną formą zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez obowiązku posiadania tak wysokiego wkładu własnego, jest możliwość zaciągnięcia kredytu z 10% wkładem własnym, pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia takiego kredytu. Wiąże się to najczęściej z podwyższeniem marży kredytu, wahającym się między 0, 2 a 0, 3 punktu procentowego. Oznacza to, iż będzie trzeba płacić wyższą ratę miesięczną do momentu, kiedy to saldo naszego kredytu spadnie poniżej 80% wartości zakupionej nieruchomości. Kolejną opcją na zmniejszenie wkładu własnego jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego i gromadzenia na nim środków. W tym przypadku bank bierze pod uwagę zgromadzone środki jako część wkładu własnego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób chcących wybudować dom jednorodzinny i posiadających już zakupioną działkę budowlaną. W takim przypadku, wartość działki pokrywa wymaganą wysokość wkładu własnego. Jeżeli już została rozpoczęta budowa, możliwe jest również, iż bank weźmie pod uwagę zakupione już materiały budowlane, czy wykonane do tej pory prace.

Jak widać na podstawie powyższego opisu, rodzaje wkładu własnego mogą się od siebie znacznie różnić. Dzięki temu, mamy kilka opcji ominięcia zapisów w umowach z bankiem dotyczących 20% wkładu własnego, ponieważ dla wielu osób jest to rzecz nieosiągalna i skutecznie może zniszczyć wszelkie marzenia o posiadaniu własnego mieszkania czy domu.