Pora na zakup wymarzonego mieszkania. Co musisz wiedzieć?

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, takich jak: cena, lokalizacja, powierzchnia w metrach kwadratowych, ilość pokoi (zależna od tego, ilu jest członków rodziny), a także wybór między ofertami mieszkań na rynku wtórnym lub pierwotnym. Dlatego w tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat kupna mieszkania.

Kupno mieszkania a akt notarialny.

Nabycie mieszkania związane jest z przeniesieniem praw własności. W tym wypadku koniecznie trzeba sporządzić akt notarialny przez upoważnionego do tego typu czynności notariusza. Oczywiście notariusz za swoje usługi może oczekiwać zapłaty. Ceny mogą być różne. Oprócz tego będziesz musiał ponieść koszty związane ze sporządzeniem wypisu aktu notarialnego. Z reguły wymagane są 3 lub 4 takie wypisy. Stawki wahają się w granicach 6 zł za każdą stronę. Należy doliczyć także podatek VAT.

Jak wygląda sprawa podatku od czynności prawnych (w skrócie PCC)?

Gdy nabywamy mieszkanie na rynku wtórnym, zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku na rzecz Skarbu Państwa. Mowa o podatku od czynności cywilno-prawnych. Wysokość takiego podatku kształtuje się na poziomie 2 procent od ceny nabycia nieruchomości. Natomiast by nabycie nieruchomości związane jest z kredytem hipotecznym, podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie nas 19 zł.

Kwestia opłat sądowych.

Na początek transakcję trzeba zawrzeć w księdze wieczystej. Oto wykaz opłat sądowych, wynikających z zakupu przez Ciebie mieszkania:

100 zł zapłacimy za sporządzenie księgi wieczystej (jeżeli oczywiście mieszkanie jej jeszcze nie ma);

60 zł wyniesie nas opłata sądowa za wpis do służebności;

200 zł będziemy musieli uiścić w związku z wpisem hipoteki;

Również 200 zł zapłacimy za opłatę sądową za wpis prawa własności.

Podsumowanie. Co wiąże się z kupnem mieszkania? Na co należy zwrócić uwagę?

Przy wyborze mieszkania należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Liczy się wielkość tego mieszkania, ile ma mieć pokoju i jakie ma być ich przeznaczenie. Jak liczna jest nasza rodzina, w jakim wieku są dzieci. Niezwykle ważną rolę odgrywa miejscowość w jakiej decydujemy się na zakup mieszkania oraz dzielnica. Ważny jest dojazd do ważnych miejsc w mieście, zarówno komunikacją miejską jak i naszym samochodem. Następnie trzeba zwrócić uwagę na cenę mieszkania oraz koszty, które są związane z jego zakupem – w tym koszty jakie naliczy nam notariusz. Te wszystkie aspekty będą decydować o przyszłości naszej oraz naszej rodziny. Z tej racji nie można podejmować pochopnych decyzji.