Stoisz przed gruntownym remontem własnego mieszkania. Zdecydowałeś się na postawienie na panele podłogowe. Nie wiesz od czego zacząć, jakie panele wybrać, jak przeprowadzić remont? W tym artykule pomożemy Tobie, udzielając konkretnych wskazówek oraz porad, jeśli chodzi o panele na podłodze.
Panele podłogowe z najprawdziwszego drewna.
Takie panele mają swoją cenę, lecz warto się zastanowić nad ich wyborem. Nazwa może być trochę myląca, gdyż takie panele nie są w całości wykonane z drewna. Wierzchnia warstwa paneli – jak najbardziej – wykonana jest z drewna. Grubość zależy od producenta. Różnice mogą być znaczące. Im większa jest grubość, tym bardziej drewniany jest parkiet. Można zdecydować się na ich pokrycie dodatkowym lakierem. Istnieje możliwość ich cyklinowania. Spodnia warstwa panelu drewnianego jest gorszej jakości. Na niej znajdziemy warstwę z cienkich listewek. To sprawi, że konstrukcja będzie solidniejsza i trwalsza.
Co powiesz na wybór paneli laminowanych?
W tym wypadku wierzchnia warstwa takich paneli jest tłoczona. Oczywiście tego typu panele są zabezpieczone przed działaniem mikroorganizmów. Dlatego stosuje się w tym celu specjalne substancje żywiczne. Dzięki temu panele mają ładny kolor i się połyskliwe.
Trzecia możliwość: panele winylowe.
Winyl, w pewien sposób, imituje różne gatunki materiałów. Mogą być nimi łupka, kamień, beton lub metal. To spore udogodnienie. Panele winylowe zasługują na uznanie ze względu na odporność na wilgoć. Oprócz tego winyl jest ciepły, dlatego po panelach winylowych można chodzić całkiem boso.
Wybór odpowiedniego koloru paneli – podłoga jasna czy ciemna?
Oczywiście barwa paneli zależy od naszego gustu. Nie mam zamiaru przekonywać Ciebie do pierwszej czy drugiej opcji. Sam musisz dokonać wyboru. Podłoga ciemna będzie miał w sobie wiele elegancji i efektowności. Jest efektowna, ale też wymagająca. Deski o ciemnym odcieniu pozyskuje się z nietypowych gatunków drzew. Są one najczęściej bardzo solidne i wytrzymałe. Niestety minusem jest ich cena. Kosztują z reguły więcej niż ich jasny odpowiednik. Natomiast podłogi o kolorach jasnych świetnie pasują do mniejszych pomieszczeń. Z reguły przywołują one skojarzenia delikatne i przyjazne. Możemy wybrać między kolorystyką jesionu, dębu lub buku. To zbuduje piękny i naturalny klimat danego pokoju lub kuchni. Do tego typu podłogi powinno się dopasować zarówno jasne, jak i ciemne ściany. Nie można jednak przesadzić z kontrastem, gdyż uzyskamy w ten sposób efekt odwrotny od zamierzonego.