Obecnie prawie każdy duży bank oferuje dogodne warunki w zaciąganiu kredytu na własne mieszkanie. Zanim dokonamy odpowiedniego wyboru, warto zapoznać się ze wszystkimi ofertami, do których w tych czasach dostęp jest bardzo prosty, szczególnie za pomocą stron internetowych. Na stronach internetowych banków możemy znaleźć możemy na przykład specjalne kalkulatory, dzięki którym wyliczymy ratę kredytu, a także dowiemy się jaka jest nasza zdolność kredytowa i szanse na uzyskanie kredytu na mieszkanie. Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć zarówno za zakup mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, co oznacza dokładnie, iż możemy zapłacić kredytem za mieszkanie już gotowe i użytkowane, jak i takie, które nie miało jeszcze właściciela lub jest dopiero w budowie.
Niezależnie od tego, na jakim rynku kupujemy nasze wymarzone mieszkanie, pierwsze kroki w wyborze i uzyskiwaniu kredytu mieszkaniowego są praktycznie takie same. W pierwszej kolejności należy dokładnie oszacować swoją zdolność kredytową i to na jej podstawie wybierać odpowiednie dla nas mieszkanie, nigdy nie odwrotnie. Należy liczyć się z tym, iż każdy bank przy udzielaniu kredytu mieszkaniowego będzie wymagał od swojego klienta pewnej wysokości wkładu własnego. Minimalna wartość wkładu własnego w kredyt mieszkaniowy wynosi 10% całkowitego kosztu mieszkania, zaś najwyższa może sięgać nawet 20%.
Przed zakupem mieszkania, które dopiero jest w budowie, należy zwrócić szczególną uwagę na uczciwość i wypłacalność dewelopera. Należy przeanalizować dokumenty oraz dowiedzieć się w jakiej kondycji finansowej znajduje się firma zajmująca się budową osiedla, na którym chcemy kupić swoje mieszkanie. Po przeanalizowaniu tych spraw i wybraniu odpowiedniego dewelopera, któremu nie będziemy się bali powierzyć naszych środków, należy przeprowadzić wstępne rozeznanie w ofertach banków. Wstępnie warto samemu poczytać oferty szczegółowo opisywane na stronach internetowych banków, a następnie można wybrać się do oddziałów, aby dowiedzieć się o dokładnych aspektach umowy i dopytać się o wszelkie nieścisłości, które zaniepokoiły nas przy wstępnym rozeznaniu. Wtedy też prawdopodobnie bank będzie chciał sprawdzić nas, naszą zdolność kredytową i dowiedzieć się o naszych planach związanych z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Po złożeniu wniosku oczekujemy na decyzję kredytowa i w przypadku gdy jest ona pozytywna, przystępujemy do zawierania umowy kredytowej. Gdy inwestycja zostanie zakończona a umowa sfinalizowana, nieruchomość zostanie oddana nowemu właścicielowi.