Dom czy mieszkanie? Jakiego wyboru dokonać?

Planujesz zakup nieruchomości. Nie możesz się zdecydować, czy kupić dom czy mieszkanie. Decyzja nie należy do łatwych. Znajomi podpowiadają różne możliwość. Co osoba, to inna opinia. Nie wiesz co robić. Ten artykuł rozjaśni Tobie sytuację.

Mieszkanie.

Zacznij od lokalizacji. To niezwykle ważny aspekt. Ważne jest aby w pobliżu znajdowały się sklepy oraz punkty usługowe. Przecież nie chcesz stracić wiele cennego czasu na dojazd kilka kilometrów do marketu, żeby zrobić potrzebne zakupy. Zadbaj również o to, żeby w pobliżu były: szkoła, przedszkole oraz plac zabaw. Dzieci przecież potrzebują rozrywki.

Decyzja o zakupie mieszkania wiąże się także z wygodą. Wszystko masz praktycznie pod ręką. Nie musisz zajmować się koszeniem trawników, sprzątaniem osiedla lub też w porze zimowej odśnieżaniem. Dodatkową zaletą jest mniejsza powierzchnia do sprzątania, jeśli chodzi o mieszkanie.

Ważnym plusem posiadania mieszkania, zamiast domu, jest bezpieczeństwo. Zazwyczaj osiedle jest chronione. Nawet jeśli nie ma ochroniarza w pobliżu, w przypadku zagrożenia możesz liczyć na pomoc sąsiadów, którzy zawiadomią odpowiednie służby, w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Oszczędności dla portfela to kolejny atut mieszkania. Co prawda musisz w takim wypadku liczyć się z kosztami narzuconymi przez spółdzielnię lub wspólnotę. Mowa o ogrzewaniu, zużyciu wody, wywozu śmieci oraz funduszu remontowym. Opłaty mogą być różne. Najczęściej w granicach od 400 do 700 zł miesięcznie. To spora oszczędność w porównaniu do domu, gdzie za samo ogrzewanie zapłacimy krocie.

Domy.

Rezygnujesz z zakupu mieszkania na rzecz domu. To oznacza, że bardzo zależy Tobie na niezależności. W tej sytuacji nikt Tobie niczego nie będzie zakazywać. Jesteś po prostu u siebie. Możesz w każdej chwili udać się do swojego ogrodu w luźnym stroju, zorganizować głośną imprezę i zaprosić na nią znajomych.

Warto także zwrócić uwagę na sporą przestrzeń. Przystrzyżony trawnik z pięknymi kwiatami otaczają Twój duży dom. Możesz posadzić warzywa oraz drzewa owocowe. Czujesz się komfortowo.

Gdy preferujesz kontakt z naturą, zapominasz o wszystkich troskach podczas śpiewu ptaków, cenisz sobie czyste powietrze – w takim wypadku dom wygrywa nad mieszkaniem. Szczególnie gdy znajduje się na wsi.

Ogłoszenia dotyczące zakupu – dom czy mieszkanie?

Portale, które znajdziesz w wyszukiwarce Google, zawierają wiele ofert mieszkań oraz domów. Od Ciebie zależy co wybierzesz. Przeglądaj ogłoszenia i czytaj opisy. Porównuj ceny. To wymaga poświęcenia czasu. Pamiętaj, że gdy chcesz kupić dom lub mieszkanie, podejmujesz decyzję wiążącą na wiele lat. Wymagany jest rozsądek i zimna głowa.