Piękny dom z działką. Marzenie, które może się spełnić

Natknąłeś się na ciekawe ogłoszenie z ofertą pięknego domu z działką na sprzedaż. Cicha i spokojna okolica, w pobliżu las. Właśnie o takim domu marzyłeś całe życie. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Przecież nie chcesz podjąć pochopnie decyzji, której następnie, przez wiele lat, będziesz żałować. Co zrobić, żeby nie rozczarować się?

Lokalizacja domu. Jakie czynniki brać pod uwagę?

Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, gdy wybierasz miejsce, w którym ma znajdować się dom. Czy chcesz mieszkać bliżej centrum miasta lub na jego obrzeżach? Trzeba także zwrócić uwagę na skomunikowanie okolicy. Czy są utwardzone drogi dojazdowe do Twojej posesji? W jakiej odległości znajdują się sklepy oraz ile ich jest? To bardzo ważne aspekty, które musisz uwzględnić przy zakupie domu.

Jaka ma być powierzchnia działki?

Zdecydowałeś, jaki dom chcesz kupić. Ile ma mieć pięter, pokoi. Jak duży ma być metraż oraz typ dachu. Gdy lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, musisz zaplanować wielkość swojej działki. Weź pod uwagę fakt, że działki nie możesz zagospodarować, tak jak chcesz. Istnieją pewne ograniczenia prawne. Są nimi warunki zabudowy, rozporządzenie w kwestii warunków technicznych, którym podlegają budynki i ich usytuowanie oraz plany miejscowe.

Wybór domu z działką. Kwestie prawne.

Miejscowy plan zagospodarowaniu terenu jest dokumentem, z którym musisz się zapoznać. Zawiera on informacje, czy na danym terenie możesz wznieść budynek mieszkalny. Znajdziesz także dane, które dotyczą planów zagospodarowania terenu. Na przykład, czy w niedalekiej przyszłości w pobliżu Twojego domu planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu lub czy obok Twojej działki powstanie duża fabryka, albo inny zakład produkcyjny.

Zakup domu.

Zadaj sobie pytanie, jaki typ domu chcesz nabyć? Czy chcesz domu parterowego, piętrowego, z poddaszem? Jesteś właścicielem samochodu, wobec tego konieczny jest garaż. Ile pomieszczeń ma mieć dom? Ile łazienek? Czy w domu ma być pralnia, spiżarnia, piwnica, garderoba, altanka? Jakie rodzaje pokoi ma posiadać – salon, pokój dziecięcy, sypialnia? Na te wszystkie pytania musisz znaleźć odpowiedź. Od tego będzie zależeć, jaki jest Twój wymarzony dom.

Oferty w internecie. Portale ogłoszeniowe.

Poświęć sporo czasu na przeglądanie ofert na portalach internetowych. Gdy znajdziesz ogłoszenie domu, który spełnia Twoje wszystkie wymagania, możesz zdecydować się wtedy na zakup wymarzonego domu.