Kupno mieszkania – nie taka bułka z masłem

Dom lub mieszkanie i jego kupno wymaga dużo czasu i wysiłku, ale te kroki mogą pomóc w zarządzaniu procesem zakupu i w podjęciu najlepszych możliwych decyzji.

Rozpocznij szukanie wcześnie

Tak szybko, jak to możliwe, zacznij czytać strony internetowe, gazety i czasopisma z listami nieruchomości. Zanotuj interesujące Cię mieszkania i zobacz, jak długo będą one dostępne na rynku. Zwróć także uwagę na wszelkie zmiany cen wywoławczych. To pozwoli ci poznać trendy mieszkaniowe w określonych obszarach.

Określ, na ile możesz sobie pozwolić

Kredytodawcy ogólnie zalecają, aby ludzie szukali domów, które kosztują nie więcej niż trzy do pięciu razy więcej niż ich roczny dochód gospodarstwa domowego, jeśli nabywcy mieszkania planują dokonać 20% zaliczki i mają umiarkowane kwoty innych długów.
Powinieneś to ustalić na podstawie własnej sytuacji finansowej. Skorzystać możesz z wielu opcji kalkulatorów które dostępne są także w sieci.

Uzyskaj wstępną kwalifikację i wstępną akceptację kredytu hipotecznego

Zanim zaczniesz szukać domu/mieszkania, musisz wiedzieć, ile faktycznie możesz wydać. Najlepszym sposobem na to jest uzyskanie kwalifikacji wstępnej do kredytu hipotecznego. Aby uzyskać wstępną kwalifikację, wystarczy podać bankowemu hipotecznemu pewne informacje finansowe, takie jak dochód oraz wysokość posiadanych oszczędności i inwestycji. Twój pożyczkodawca sprawdzi te informacje i powie ci, ile możemy Ci pożyczyć. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest zakres cen mieszkań, na które powinieneś spojrzeć. Później możesz uzyskać wstępną akceptację kredytu, która obejmuje dostarczenie dokumentów finansowych (wyciągi, odcinki wypłaty, wyciągi z rachunku bankowego itp.), aby pożyczkodawca mógł zweryfikować Twój status finansowy i kredyt.

Znajdź odpowiedniego agenta nieruchomości

Pośrednicy nieruchomości są ważnymi partnerami przy zakupie lub sprzedaży mieszkania. Agenci nieruchomości mogą udzielić Ci przydatnych informacji o domach i dzielnicach, które nie są łatwo dostępne publicznie. Ich wiedza na temat procesu zakupu, umiejętności negocjacyjne i znajomość obszaru, w którym chcesz mieszkać, może być niezwykle cenna.
Pamiętaj, aby sprawdzić małe szczegóły każdego mieszkania. Na przykład:

-Przetestuj instalację wodociągową pod prysznicem, aby zobaczyć, jak silne jest ciśnienie wody i ile czasu zajmuje uzyskanie ciepłej wody
-Wypróbuj układ elektryczny, włączając i wyłączając przełączniki
-Otwórz i zamknij okna i drzwi, aby sprawdzić, czy działają poprawnie

Ważne jest również, aby ocenić okolicę i zanotować takie rzeczy, jak:

-Czy pozostałe bloki są dobrze utrzymane?
-Jak duży ruch ma ulica?
-Czy jest wystarczająco dużo miejsca na parking dla rodziny i gości?
-Czy jest dogodnie zlokalizowane w pobliżu interesujących Cię miejsc: szkół, centrów handlowych, restauracji, parków i transportu publicznego?