Czy mieszkasz i pracujesz w Polsce? Zdecydowałeś się kupić mieszkanie lub dom i będziesz potrzebować kredytu hipotecznego? Oto krok po kroku, jak wygląda cały proces.
Ten post dotyczy kupowania na rynku wtórnym (używanym), czyli wtedy, gdy kupujesz w pełni wykończoną nieruchomość, która już była zamieszkana.
Sprawdź przystępność kredytu hipotecznego
To powinien być punkt wyjścia. Spotkaj się z brokerem hipotecznym, a przede wszystkim dowiesz się, jaka jest twoja przystępność kredytowa, innymi słowy, ile możesz uzyskać kredytu, abyś wiedział, jakie mieszkanie jest w twoim zasięgu.
Powinieneś także wiedzieć, jaką kwotę zaliczki musisz wpłacić i jakie dodatkowe koszty poniesiesz w związku z kredytem i zakupem. Jeśli masz już historię kredytową w Polsce, powinieneś pobrać raport BIK i zobaczyć, jaka jest twoja ocena kredytowa.
Im szybciej sprawdzisz swoją dostępność kredytową, tym lepiej.
Jeśli nie korzystasz z usług pośrednika kredytów hipotecznych, musisz samodzielnie wyodrębnić kilka banków z najlepszymi ofertami, a następnie udać się do każdego z nich na spotkanie, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową i uzyskać wszystkie potrzebne informacje.
Znajdź swoje wymarzone mieszkanie
Nie spiesz się! Im więcej mieszkań zobaczysz, tym lepiej. Zanim jednak wyruszysz na wycieczki po mieszkaniu, na pewno zacznij od przeglądania Internetu.
Kiedy zaczniesz porównywać oferty, wkrótce zdasz sobie sprawę, że większość z tych reklam jest zamieszczana przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Zanim agent pokaże ci pierwsze mieszkanie, poprosi cię o podpisanie umowy. Agent przygotuje również i przedstawi ci oferty dostosowane do twoich potrzeb.
Agent pomoże Ci również przejrzeć formalności związane z transakcją zakupu i sprawdzi status prawny nieruchomości. Jeśli nie mówisz po polsku i nie znasz rynku, może to być dla ciebie bardzo cenne. Ile będzie kosztowało zatrudnienie agenta? Poszukaj osoby, która nie pobiera prowizji od kupującego. W przeciwnym razie możesz oczekiwać, że prowizja będzie w zakresie 1-3% (pamiętaj, że możesz ją negocjować).
Jeśli już znalazłeś swoją wymarzoną własność, gratuluję. Możesz przejść do następnego kroku.
Podpisz umowę przedwstępną
Podpisując z Tobą umowę przedwstępną, sprzedawca zobowiązuje się do zarezerwowania nieruchomości na określony czas, np. 2 miesiące. Jest to termin, w którym ty i sprzedawca jesteście zobowiązani spotkać się w biurze notarialnym i podpisać umowę sprzedaży.
Zgadzasz się na kwotę depozytu ze sprzedawcą (zwykle około 10% ceny całkowitej).
Depozyt zabezpiecza obie strony transakcji. Jeśli nie stawisz się przed notariuszem w terminie, stracisz depozyt. W przypadku, gdy sprzedawca nie wywiąże się z obowiązku przekazania ci nieruchomości, masz prawo do podwójnego zwrotu depozytu.
Można wprowadzić dwa rodzaje umów przedwstępnych: w formie zwykłej umowy cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego. Umowa w formie aktu notarialnego lepiej chroni twoje interesy jako kupującego, ale będziesz musiał ponieść koszty notariusza.
Gdy już trzymasz w ręku podpisaną umowę przedterminową, możesz złożyć wniosek o pożyczkę.