Jak zaplanować remont domu? Czy warto zastosować posadzkę betonową?

Remont domu to ogromne przedsięwzięcie. Takie rzeczy jak wylewanie podłogi, kładzenie posadzki są jednymi z licznych elementów, które towarzyszą całemu remontowi. Jak dobierać materiału do remontu? Jak umiejętnie remontować mieszkanie? Czy jest to drogie przedsięwzięcie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule!

Jak zaplanować remont

Przede wszystkim remont powinien być zaplanowany. Spontaniczne działania z pewnością nie pomogą i potrzebne jest kompleksowe działanie. W pierwszej kolejności warto zapoznać się ze stanem naszego mieszkania i mieć świadomość tego, jaki lokal musi być wyremontowany. Jeżeli mamy więcej niż jedno pomieszczenie do remontu, to musimy zastanowić się ile mamy pieniędzy, które możemy wydać na tą operację jaką jest remont. Najlepszym rozwiązaniem jest gruntowne przebadanie stanu pomieszczeń i zastanowienie się, jakie potrzeby na chwilę obecną są najważniejsze.

W przypadku braku pomysłów co do tego, jak powinno wyglądać nasze mieszkanie, warto skorzystać z usług dekoratora wnętrz, bądź też innych profesjonalistów, którzy odświeżą nam mieszkanie. Jak mamy świadomość, że nie musimy korzystać z porad takich osób, to dobrym rozwiązaniem jest spisanie sobie na kartce listy naszych potrzeb, które musimy spełnić.

Kolejnym etapem będzie odnalezienie, a w zasadzie kupienie odpowiednich materiałów za pomocą których wyremontujemy nasz dom. Pamiętajmy też, że do tego odpowiednio wyselekcjonowany budżet jest podstawą – nie może dojść do sytuacji, w której masz do wydania 10 tysięcy, a już po pierwszych dwóch pomieszczeniach okaże się, że wydałeś o wiele więcej pieniędzy niż sobie założyłeś. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z marketów wielkopowierzchniowych i hurtowni, w których uzyskasz najniższe ceny i lepiej poświęcić 1-2 dni na zakupy, niż potem poświęcać swój dodatkowy czas na to, by podróżować na trasie dom/mieszkanie-sklep, by dokupować odpowiednie produkty do remontu.

Jeżeli będziemy musieli wylewać beton na posadzkę, to miejmy świadomość tego, że musimy zastosować cement o minimalnej wytrzymałości 20 MPa. Taki rodzaj betonu ma nam służyć pod garaże, a konkretnie wjazdy czy nawierzchnię pod parking i ma nam służyć LATAMI. Posadzka betonowa musi charakteryzować się takimi czynnikami jak:

  • odporność na ścieranie
  • wnikanie olejów i płynów
  • reakcja na zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury

Beton posadzkowy powinien posiadać zbrojenie odpowiednie do jakości pomieszczenia. Inny rodzaj betonu będziemy stosować do kuchni, inny do pokoju, a jeszcze inny do garażu. Coraz częstszym trendem jest dedykowany beton, który ma swoje przeznaczenie do określonego typu pomieszczenia. By wzmocnić taki beton, warto uzupełnić go o żywicę syntetyczną, która wzmocni beton posadzkowy i sprawi, że nasza wylewka będzie bardziej wydajna. Dla przykładu, żywica epoksydowa charakteryzuje duża wytrzymałość na ściskanie oraz twarde uderzenia, które powodowałyby niszczenia. Z kolei polimerowy dwuskładnikowy rodzaj żywicy jest odporny na niskie temperatury i promieniowanie UV, oleje czy też rozcieńczone kwasy.

Pamiętajmy, że stosowanie betonu posadzkowego sprawia, że by korzystanie z niego było jak najbardziej wydajne, to musimy trzymać się norm PN-EN 1504-10 dotyczące zakresu m.in. czystości, temperatury, a z kolei nieprzestrzeganie ich sprawi, że posadzka będzie gorszej jakości i będzie bardziej podatna na niszczenie.

Koszt takiej posadzki betonowej nie należy do najtańszych, bo czysta wylewka będzie nas kosztować w zależności od rodzaju betonu i materiałów od 25-45 zł za metr kwadratowy. Najdroższym elementem jest żywica, której 4 kg worek, za który będziemy musieli zapłacić ok. 300 zł.

Przede wszystkim to rozwiązanie, które warto zastosować w naszych domach. Stałość i trwałość materiału, to jedne z największych zalet takiej opcji.