Jakie są najmodniejsze smaki herbat?

Legend związanych z pochodzeniem herbaty jest wiele, ale najsłynniejszą z nich jest, ta opowiadająca o chińskim Cesarzu Shennongu. Otóż, cesarz pijał gorącą wodę w celach zdrowotnych i gdy siedział pewnego razu przy drzewie, do jego garnuszka niepostrzeżenie wpadło kilka liści. Zachwycony aromatem i smakiem napoju, podzielił się odkryciem z innymi ludźmi. Od tamtej pory, picie herbaty jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Każdy naród ma także inną kulturę związana z parzeniem i delektowaniem się tym wyjątkowym napojem.

Five o’ clock tea

Pierwsza popołudniowa herbatka odbyła się w rezydencji księżnej Anny w Woburn Abbey, pokoju zwanym Blue Drawing Room. Księżna Anna, żyjąca w XIX wieku, była szwagierką premiera i damą dworu królowej Wiktorii. Jako, że wówczas jadano tylko trzy posiłki, Anna od południa do kolacji chodziła notorycznie głodna. Poprosiła więc służbę, aby punktualnie o 17 dostarczono jej przekąski. Na tacy znajdowały się ulubione kanapki z ogórkiem i czarna herbata. Wkrótce na popołudnia przy herbacie do Anny dołączyły przyjaciółki. Herbatka dla dam, wykluczała towarzystwo mężczyzn, a panie w trakcie pogaduszek luzowały ciasne gorsety.

Współczesność

Za sprawą nowych technologii, świat jest dziś swoistą, globalną wioską. Kawa z Brazylii w kilka dni? Zielona herbata prosto z Chin? W obecnych czasach granice nie stanowią żadnego problemu. Za pomocą łączy internetowych możemy wejść w posiadanie oryginalnych produktów z niemal każdego zakątka świata. Miłośnicy, koneserzy oraz zwykli wielbiciele herbaty, mogą skorzystać też z szerokiej gamy sklepów oferujących towar z najwyższej półki, taki jak, np. herbata smakowa w egzotycznej odsłonie lub czarna herbata Earl Grey prosto z Londynu.

Po czym poznać dobrą herbatę?

  • Świeżość. Nie musi być świeżo zebrana! Chodzi raczej o sposób przechowywania. Jeśli opakowanie jest szczelne, ale też w miarę przewiewne, liście zachowają swoje walory i wówczas picie herbaty będzie prawdziwą przyjemnością.
  • Zarówno herbata smakowa, jak i każda inna powinna pochodzić z pewnego źródła. Nie popadajmy jednak w paranoję, gdy producent nie może pochwalić się wieloma certyfikatami.
  • Idealnie jest, kiedy herbata nie ma sztucznych dodatków i aromatów.

Choć nie jest to żadną regułą, to zazwyczaj bardzo dobre herbaty są droższe niż te popularne. Ciekawym przykładem może być zielona herbata, której rozbieżność cenowa jest naprawdę duża. Co interesujące, ten rodzaj herbaty bardzo ciężko podrobić. Jest też uważana za zdrowszą niż pozostałe gatunki, m.in. ze względu na brak sztucznych dodatków.

Moda na herbatę

Jan Duklan Ochocki, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wspominał, że do herbaty dodawano wówczas cukier, wino i lody. Jednak prawdziwa moda na ten napój w Polsce nastała dopiero w latach 50-tych XX w. Jeszcze wcześniej bo w XIX wieku na obszarach Rzeczypospolitej, na wzór angielskich five o’clock tea, organizowano proszone herbatki. Na spotkanie należało przyjść w eleganckim stroju. Napar podawano z konfiturami i ciasteczkami. Lata 90 ubiegłego wieku i 2000 rok to szał na zdrowe odżywianie, ideę wege i fitness. Zielona herbata była oznaką dobrego stylu i świadomego dbania o zdrowie. Późniejsze dekady przyniosły zachwyt nad aromatami egzotycznych herbat z całego globu, w tym z Afryki (rooibos). Obecnie widać wyraźnie powrót do rodzimych gatunków ziołowych naparów. Duża popularność herbat ziołowych o polskich smakach, doskonale wpisuje się w panujący trend slow life i ochronę środowiska.
Bez względu na to jaki rodzaj naparu wybierzemy, możemy świętować 15 grudnia Światowy Dzień Herbaty. Rooibos, czarna, zielona, a może ziołowa? W Polsce niemal przez pół roku jest szaro i ponuro, dlatego kubek lub filiżanka wyśmienitej herbaty pomoże nam z pewnością przetrwać te wszystkie ciemne, dżdżyste i pochmurne dni.