Kryptowaluta, podstawy.

Dla wielu osób wciąż nieznany, jednak zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Bitcoin to hasło ostatnich lat, czy faktycznie jest wart inwestycji, co to w ogóle jest. Zacznijmy od początku.

Co to są bitcoiny

W kilku słowach wyjaśnienia jest to po prostu kryptowaluta, inaczej pieniądz, który oparty jest na kryptografii, warto pamiętać, że funkcjonuje on wyłącznie w internecie. Do obiegu został wprowadzony w 2009 roku. Podsumowując jest to nowa waluta, która na naszym rynku jest wciąż mało znana.

Charakterystyka

Bitcoin posiada szereg cech, które odróżniają go od tradycyjnej waluty, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że kryptowaluta nie posiada centralnego emitenta. Dla walut krajowych emitentem oczywiście jest bank centralny. Drugą bardzo ważną cechą jest mechanizm kontroli inflacji, który zawarty jest w kodzie Bitcoina, ma za zadanie ograniczyć liczbę jednostek danej waluty do 21 milionów. W przeciwieństwie do walut krajowych, nieważne czy to też złotówki czy dolary. Tradycyjne pieniądze mogą być produkowane w nieskończoność, całkiem inaczej niż przy kryptowalucie.
Wraz ze wzrostem rozpoznawalności Bitcoiny próbują stać się walutą globalną, z tego też powodu liczba jednostek kryptowaluty musi być duża, w tym celu został stworzony podział 100 milionów mniejszych podjednostek, to taki jakby odpowiednik naszych groszówek. Na rynek w tym celu wprowadzona została nazwa satoshi.

Skomplikowane? Może jednak nie będzie tak źle

Świat rozwija się bardzo szybko, coraz więcej osób próbuje swoich sił w elektronicznych portfelach, technologia kryptowaluty jest bardzo skomplikowana jednak samo posługiwanie nią jest bardzo proste. Na czym polega? Wszystko opiera się na zainstalowanym oprogramowaniu w komputerze, ewentualnie istnieje możliwość założenia portfela elektronicznego. Transakcje są bardzo szybkie, środki przelewane są w zaledwie kilka minut, a co do tego używanie waluty jest łatwe i bezpieczne, użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

 

Więcej informacji na https://cryptotoq.pl/