Niezależnie od pory roku wiele osób udaje się na groby swoich bliskich na cmentarzach, przede wszystkim w celu modlitwy, chwili zadumy (refleksji osobistej) i wymiany m.in. kwiatów oraz świeczek. Co jest oczywistością nie tylko w okresie, np. Wszystkich Świętych, ale też Świąt Bożego Narodzenia i innych okresów.
Z tego powodu rzeczą nadrzedną jest dobór odpowiednich wsadów, aby pozostawione przez nas znicze na grobie spełniły swoje przeznaczenie, jak najlepiej oraz ewentualne oczekiwania klientów je kupujących.
Jakie kłady do zniczy są właściwe, na jaką porę roku?
Na rynku istnieją znicze , które lepiej sprawdzają się w okresie zimowym oraz te lepiej zdające egzamin praktyczny w użytkowaniu ich – w okresie letnim.
Generalna obowiązująca zasada mówi: wkłady olejowe idealnie wypalają się w niskich temperaturach, poniżej: od 20 do -250 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju zastosowanego wsadu).
Natomiast znicze z wkładem parafinowym palą się znakomicie w temperaturach, powyżej skrajnie wysokich: od 30 do 350 stopni Celsjusza.
Dalsze różnice: pomiędzy wsadem olejowym a parafinowym lampek
Jeśli posiadasz świeczki na grób z zeszłego roku i są one w dobrym stanie, wystarczy, że dokupisz do nich odpowiednie uzupełnienie i możesz bez problemu użyć ich ponownie.
1. Wkłady olejowe na potocznym „patencie ich wyrobu”.
Bardzo są one popularne na polskim rynku jako wkłady olejowe. Wsady w typowych świeczkach nagrobkowych, zwanych potocznie jako znicze są najczęściej niskie oraz krótkie i dość tani. Jednak istnieją również wyższe warianty tego rodzaju lampek grobowych.
Świecowe wkłady (uzupełnienia) są dodatkowo zróżnicowane- pod względem swojej grubości -knota (knot to: część świecy, będący nasączony paliwem, aby ułatwić jego zapalenie świecy).
Jego objętość wynosi, w zależności od aktualnego sezonu: latem bywa stosowany knot dużo cieńszy, natomiast zimą ma zastosowanie lampionów z grubszym knotem.
Świeczki patentowane olejowe są najtańszymi oferowanymi wśród wkładów świecowych, do światełek nagrobkowych. Ponadto są one tańsze w produkcji i późniejszej sprzedaży od świec parafinowych, a także od lampionów zaopatrzonych we wsad olejowy, typu: ”maślanego”.
2. Wkłady typu: parafinowe
Lampiony grobowe tego rodzaju, ze wsadem z parafiny -cechują się większą uniwersalnością od olejowych ich odpowiedników. Uzupełnienia świec- parafinowe sprawdzają się znakomicie niemal przez cały rok. Również bardzo dobrze wypadają pod względem wypalania- niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Uzupełnienia świecy parafinowej pojawiają się w ofercie, najczęściej się jako 1 – pojedyncza sztuka w gotowym już zniczu.
Uwaga!:
Parafinowe wkłady świec mogą nieznacznie trochę szybciej wypalać się latem, kiedy to temperatura panująca na zewnątrz, w cieniu osiąga, nawet powyżej 30-35 stopni Celsjusza.
Wówczas właściwy- deklarowany fabrycznie: czas palenia się takiej świeczki może okazać się odrobinę krótszy.
Jednak sam rodzaj knota, znajdującego się w parafinowej lampce- nie powinien ulec zatopieniu. Mianowicie spalający się wkład parafinowy przypomina swoim wyglądem, bliżej konsystencję cieczy, ani jeżeli kisielu, umiejscowiony w tubie świecy.
Istnieje jeszcze kilka innych rodzajów zniczy, czyli do wyboru, do koloru. Co komu przypadnie do gustu w tematyce nagrobkowej.