Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?

Banki oferują swoim klientom wiele możliwości zaciągnięcia kredytu w celu zakupu mieszkania lub budowy domu. Przed wyborem odpowiedniego kredytu, codziennie stają setki osób. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie chcemy zaciągnąć kredyt, oraz jaką posiadamy zdolność kredytową. Złym doradcą w wyborze kredytów jest zazwyczaj pośpiech i brak odpowiedniego rozeznania w ofertach banków. Coraz bardziej popularny w ostatnich czasach jest kredyt hipoteczny. Przed zdecydowaniem się na tego typu kredyt, musimy dowiedzieć się z jakimi kosztami wiąże się tego typu kredyt.

Często czynnikiem, przez który wybieramy kredyt jest wysokość raty jaką będziemy musieli płacić. Nie jest to jednak najlepszy warunek, ponieważ kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma skomplikowanymi procedurami. Klient wybierając tego typu kredyt może zdecydować się zarówno na raty stałe jak i raty malejące. W przypadku rat malejących, możemy liczyć na szybszą spłatę kredytu, a odsetki nie są naliczane od całej kwoty, a jedynie od tej, która pozostała nam do spłaty. Kiedy decydujemy się na spłatę stałych rat, płacimy przez cały okres spłaty równą ilość kapitałową jak i odsetki. Wybierając kredyt z ratami malejącymi, finalnie koszt kredytu jest niższy, ale ceną za ten komfort są wysokie początkowe raty. O przyznaniu kredytu z ratami malejącymi decyduje bank, na podstawie zdolności kredytowej klienta. Może on skorzystać z tej opcji jedynie w przypadku kiedy ta zdolność jest dość wysoka.

Na cenę kredytu składa się także stała marża banku, czyli parametr, który dokładnie jest określony w umowie kredytowej zawieranej z bankiem. W przypadku marży istnieje możliwość jej negocjowania. Kredyt ten zawierany jest na wartość nieruchomości, dlatego też taką nieruchomością musimy dysponować w pełnym oraz całkowicie legalnym stopniu. W obecnych czasach nieodłącznym elementem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest posiadanie wkładu własnego. Jest on obowiązkowy i waha się w okolicach 10-20%. Mimo, że uważa się, iż jest to trudne do zrealizowania i stwarza duży problem w zaciągnięciu kredytu, warto pamiętać, iż dzięki temu kredyt jest tańszy, ponieważ odsetki odliczają się od zdecydowanie mniejszej kwoty. Dobrym pomysłem jest więc przełożenie zaciągnięcia kredytu w czasie taki sposób, aby dać sobie jakiś czas na uzbieranie jak najwyższej kwoty, która będzie mogła być potraktowana jako wkład własny. Dzięki temu oszczędzanie także może przynieść nam dodatkowe korzyści w formie oszczędności w odsetkach.