Hipoteka i kredyt gotówkowy

Dla wielu osób zakup własnego mieszkania jest marzeniem ale często jedynym środkiem do jego spełnienia jest kredyt mieszkaniowy. Niewielu jest w stanie sfinansować taką inwestycję ze środków własnych, więc najlepszym rozwiązaniem wydaje się zaciągnięcie pożyczki. Oczywiście od razu biorąc pod uwagę kredyt na mieszkanie myślimy o hipotece, która zdaniem wielu klientów jest jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji. Ale co z pożyczkami gotówkowymi? Czy warto również rozważyć tę opcję?

Twoje potrzeby finansowe

Wiele osób uważa, że ​​kupno nieruchomości zawsze powinno być finansowane hipoteką. Mówią z góry, że jest to bardziej korzystne przede wszystkim ze względu na niższą wysokość rat niż w przypadku pożyczek gotówkowych. Czasami może się okazać, że są to tylko pozorne oszczędności. Przy rozważaniu wyboru rozwiązania ważne jest określenie kwoty takiej pożyczki. Może się okazać, że w naszym przypadku hipoteka okaże się opcją wartą naszego wysiłku.

Co to oznacza w praktyce? Hipoteka jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli na przykład zamierzamy kupić mieszkanie za co najmniej kilkaset tysięcy złotych, a jednocześnie nasz wkład własny jest stosunkowo niski i wynosi 20 procent. Inaczej jest jednak w przypadku osób, które mają większość środków na zakup nieruchomości i brakuje im tylko dziesiątek tysięcy złotych lub które chciałyby wydać część uzyskanej pożyczki na wykończenie lub remont mieszkania. W takiej sytuacji po dokładnej analizie i niezbędnych obliczeniach może się okazać, że pożyczka gotówkowa jest lepszą i łatwiejszą opcją.

Zastanów się nad celem pożyczki

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu zaciągnięcia określonego rodzaju pożyczki, jest cel, na który chcesz wydać otrzymane pieniądze. Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę, że kredyt hipoteczny jest pożyczką specjalnego przeznaczenia. Oznacza to, że bank pożycza nam środki na realizację określonego celu, który należy udokumentować. Jeśli taka pożyczka ma zostać wykorzystana na zakup nieruchomości, pieniądze trafiają w całości na konto sprzedawcy. Gdy chcemy sfinansować wykończenie lub remont takiego mieszkania z kredytu, pieniądze będą na naszym koncie, ale będziemy zobowiązani do rozliczenia wszystkich wykonanych prac, które zostały określone w kosztorysie remontu i budowy.

Jak widać, hipoteka będzie dla nas dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy mamy jasno określony cel, który chcemy osiągnąć za pomocą pożyczonych pieniędzy. W sytuacji, gdy nie mamy jeszcze konkretnych planów, a jednocześnie nie chcemy wyjaśniać bankowi każdej wydanej złotówki, pożyczka gotówkowa może być dla nas znacznie lepszym rozwiązaniem. W takim przypadku wniosek o pożyczkę nie musi określać celu, w jakim zostanie wykorzystany, a zatem bank nie rozliczy nas za jego realizację. Co więcej, kiedy decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, cała kwota natychmiast trafia na nasze konto i możemy swobodnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi.