Przechodziłeś kiedyś koło budowy czy jakiegoś remontowanego budynku i zastanawiałeś się dlaczego kontenery budowlane są takie brzydkie i czy mogą wyglądać lepiej? Jeśli tak oto artykuł dla ciebie.
Zgłoszono niezliczoną liczbę ciekawych projektów w konkursie Architektoniczny Kontener, z których wiele wykopano pod powierzchnią, aby stworzyć koncepcję fascynujących i intrygujących przeróbek kontenera budowlanego. Jednak w tym konkursie jury postanowiło skoncentrować się na tych propozycjach, które oferowały realistyczne wdrożenie nowatorskiego rozwiązania; te, które nie pogorszyły trwałości i funkcjonalności pojemników w celu ponownego zdefiniowania ich estetyki.
Fotowoltaika
Projekt fotowoltaiki zintegrowanej z konstrukcją kontenerową został zgłoszony przez Saule Technologies w Polsce i został wybrany jako zwycięzca konkursu ze względu na swoje nowoczesne podejście, w którym zastosowano zaawansowane technologicznie rozwiązanie w celu poprawy zarówno estetyki, jak i wydajności funkcjonalnej pojemników. Umożliwiają niestandardowe projektowanie zawijania pojemników budowlanych w ozdobną kopertę, tworząc przyjemny dodatek do pejzażu miejskiego, a jednocześnie wytwarzając prąd. Zewnętrzna konstrukcja jest zastosowana w technologii ogniw słonecznych z nadrukiem atramentowym, która pozwala kreatywnym projektom zbierać energię słoneczną i przechowywać ją w przenośnych stacjach akumulatorowych.
Natura górą
Zdobywcy drugiego miejsca zostali również wybrani do nagrody BB Green za wykorzystanie najnowocześniejszej technologii do łączenia natury w betonowej i stalowej dżungli. Jury wybrało go ze względu na jego proste zastosowanie i przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Pracując w kilku etapach, do pojemników przymocowane są zdejmowane panele i skrzynki na sadzarki, umożliwiając rozkwit sadzonek zgodnych ze strefą wzrostu witryny oraz włączenie zieleni jako element na zwykle surowym placu budowy.
Nowoczesne wydanie
Trzecie miejsce zajęło nowatorskie podejście, oferując dwa różne sposoby integracji kontenera z otoczeniem w zależności od pory dnia. W ciągu dnia pojemnik byłby skutecznie niewidoczny ze względu na pełną jednokierunkową osłonę czymś na kształt lustra. W nocy byłyby podświetlony i ukryte dzięki elementom elektro, które są umieszczone między powierzchnią pojemnika a lusterkami w jedną stronę. Stworzyłoby to miejsce dla lekkich artystycznych ilustracji, a nawet reklamy; oferując zarówno kreatywne, jak i komercyjne rozwiązanie do odtworzenia estetyki pojemników.