Idealne wykończenie ścian w każdym wnętrzu

Budowanie charakteru wnętrza może przebiegać na różne sposoby. Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście kolor i faktura ścian. Istnieje wiele możliwości, aby wykończyć je w modny sposób. Niektórzy stawiają na zwykłą farbę, inny decydują się na drewnianą boazerię lub fototapety na ścianę. Każda opcja ma swoje zasadnicze zalety. Którą wybrać, aby nasz dom lub mieszkanie przyciągało uwagę i zachwycało?

Własne cztery ściany – jak je ozdobić?

Wykończenie ścian stanowi wyzwanie. Dobór odpowiedniego materiału sprawia, że jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej niż mogłoby się wydawać w pierwszej chwili. Wykończenie ścian stanowi walor dekoracyjny, potrafi pomóc w optycznym powiększeniu przestrzeni, w lepszym rozprowadzaniu światła oraz w ociepleniu go.

Tradycja i jej odsłony

Do najbardziej podstawowych sposobów należy bez wątpienia malowanie ścian. Współcześnie producenci farb dbają o wysoką ich jakość, często są wytrzymałe, plamoodporne i umożliwiają zmywanie ich powierzchni. A przy tym mogą mieć nieskończoną ilość odcieni i dodatków, które uatrakcyjniają ich wygląd. Ściany malowane są stosunkowo proste w utrzymaniu czystości. Mimo to wymagają regularnego odświeżania, żeby zawsze wyglądały dobrze.

Boazeria wraca do domów

Przez pewien czas kojarzyła się z latami minionego systemu. Obecnie powraca do modnych aranżacji. Boazeria czyli drewniana okładzina na ścianach dodaje wnętrzu przyjemnego ciepłego a niekiedy również eleganckiego wyrazu. Może się pojawiać w pomieszczeniach w stylu skandynawskim, zwłaszcza szwedzkim, który uwielbia naturalne materiały, ale też idealnie uzupełnia elegancki gabinet duchu stylistyki angielskiej.

Tapety i fototapety na ścianę

Tapety w różnych odmianach powracają do modnych wnętrz. Mogą mieć subtelne wzory i wtapiać się w przestrzeń w stylach minimalistycznych, choć do najmodniejszych obecnie wzorów należą bez wątpienia te wyraziste i z charakterem – nawiązujące do stylistyki art deco ornamenty geometryczne, najlepiej w czerni i bieli lub stylizowane wzory kwiatowe, które stają się idealnym uzupełnieniem tak obecnie ważnego nurtu, jakim jest eko architektura, dominująca coraz częściej w ogrodach i wnętrzach naszych domów.

Wykończenie – funkcjonalność i trwałość

Rozmaitość dostępnych na rynku produktów pozwala w łatwy sposób znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb użytkowych, jak i indywidualnego gustu. Dzięki temu każdy może zaaranżować dom na swoją skalę.