Malowanie – jak się za to zabrać?

Malowanie sufitu

Na piękne i przemyślane wnętrze składa się wiele istotnych czynników. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest idealne pomalowanie ścian i sufitu, aby uniknąć nieestetycznych smug bądź przebarwień. Zanim sięgniemy po pędzel czy też wałek warto na samym początku zadbać o odpowiednie przygotowanie mieszkania. Należy rozłożyć folię ochronną na podłogę, zasłonić nią również drzwi, okna i meble, których nie chcemy wynosić z danego pomieszczenia. Kolejnym krokiem jest odpowiedni wybór pędzla oraz farby. Aby osiągnąć spektakularny efekt pomalowanego sufitu, najpierw trzeba zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Na samym początku należy zagruntować powierzchnię bądź oczyścić podłoże ze starych często łuszczących się powłok farby. Konieczne jest również odtłuszczenie malowanej powierzchni, czyli zmycie tłustych plam oraz usunięcie zagrzybienia czy pleśni (jeśli taki problem występuje). Na sam koniec należy umyć sufit i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Jeśli posiadamy pewne ubytki należy je wypełnić za pomocą masy szpachlowej. Należy również wygładzić wypełnianie przez nas miejsca i odpylić. W pierwszej kolejności malowania, farbę należy nałożyć na rogi pomieszczenia i drobne detale. Do tego celu najlepiej użyć pędzla, który pomoże nam w bardziej precyzyjnym malowaniu trudno dostępnych miejsc. W następnej kolejności warto sięgnąć po wałek. Ważny jest również kierunek nakładania farby. Najlepiej zacząć od okna i kierować się w głąb pomieszczenia. Tego typu ruchy spowodują, że promienie słoneczne nie będą załamywały się na powłoce malarskiej, co mogłoby spowodować uwydatnienie wszelkich smug czy nierówności. Warto malować równoległymi, nachodzącymi się na siebie pasami farby. Warto również pamiętać, aby na pomalowaną powierzchnię nie nakładać miejscowych poprawek, tylko pokryć cały sufit kolejną warstwą farby. Do malowania sufitu nie potrzebujemy specjalisty, jest to zadanie, z którym z pewnością poradzimy sobie sami, a więcej o nim przeczytamy tu: pum.com.pl.

Malowanie ścian

Kolejnym krokiem zaraz po pomalowaniu sufitu jest malowanie ścian domodkuchni.pl. W tym przypadku również bardzo istotne jest przygotowanie powierzchni do remontu. Warto pamiętać, że ściany przez malowaniem muszą być suche, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń. W tym przypadku również szczególną rolę odgrywa kierunek nakładania farby. Podczas malowania ścian również należy zabezpieczyć pomieszczenia, drzwi, okna a także meble folią ochronną. Jeśli nasze ściany są już oczyszczone i odpowiednio przygotowane, należy przejść do właściwego etapu. W pierwszej kolejności malujemy za pomocą pędzla trudno dostępne miejsca. Następnym etapem jest malowanie pozostałej płaszczyzny. Należy nanosić równoległe pasy wałkiem, natomiast drugą warstwę nakładamy, malując prostopadłe pasy do tych wcześniejszych. Warto pamiętać, żeby farbę nakładać zdecydowanymi i pewnymi ruchami. Chaotyczne ruchy i zbyt mała ilość farby mogą powodować powstawanie smug na powierzchni ściany.

Podsumowanie

Dzięki stosowaniu się do tych kilku prostych zasad możemy osiągnąć w pełni zadowalający efekt – precyzyjnie wykończoną powierzchnię.