Jak sporządzić dokumenty budowlane?

Budowa domu to zawsze wielkie emocje i nie lada przedsięwzięcie. Samym pracom towarzyszy niezwykła ekscytacja, ale czy wiesz, jakie dokumenty będą dla Ciebie niezbędne? Czy wiesz czym jest kosztorys budowlany i jak go stworzyć? Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym odpowiemy na pytania i wyjaśnimy wszystko krok po kroku. Zacznijmy jednak od samego początku.

Kosztorys budowlany– czym jest?

Według definicji, dokument ten jest niczym niż dokumentem realizacji inwestycji budowlanej. Określa on takie dane jak kalkulacja cen z uwzględnieniem ustalonych wcześniej metod. Jeśli mowa o kosztorysie inwestorskim jest to szacunek kosztów jakie trzeba będzie ponieść. Co istotne, kosztorysy budowlane należy sporządzać na praktycznie każdym etapie realizacji projektu. Niezwykle ważnym elementem sporządzania dokumentów kosztorysowych jest uwzględnienie wszelkich szczegółów prac, dlatego warto powierzyć to zadanie osobie skrupulatnej i dokładnej. W kosztorysie uwzględnia się takie dane jak cena kosztorysowa, koszt robocizny, koszty materiałów bezpośrednich, koszty pracy sprzętu oraz transport, koszty pośrednie, zysk kalkulacyjny i podatek VAT wynoszący w Polsce 23%. Nie każda część kosztorysu jest obligatoryjna do wypełnienia, część po prostu można pominąć. Ważne jest, żeby sporządzić spis kosztów przed podjęciem prac remontowych, co znacznie ułatwi planowanie i organizacje prac.

Do czego potrzebny jest kosztorys?

Kosztorysy potrzebne są do wyceny nieruchomości. To bardzo ważny aspekt, ponieważ odpowiednia wycena pomoże właścicielom w podjęciu kroków związanych z nieruchomością. Ułatwi sprzedaż obiektu lub ewentualną renowacje. Ponadto kosztorys stworzony prawidłowo to idealne poświadczenie zamiarów stawiania domu. Jest on niezwykle pomocny, jeśli dane właściciele działki starają się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Co więcej kosztorys jest pożyteczny również dla samych twórców tego dokumentu. Zapis daje jasne informacje na temat zakresu robót i pozwala oszacować całkowite koszty budowy. Dokument ten bywa także formą umowy na linii inwestor – wykonawca.
Czy już wiesz jak wygląda kosztorys? Prace budowlane zawsze warto dobrze zaplanować, a kosztorys to także harmonogram działań spisanych w jednym dokumencie. Warto wiedzieć, że margines błędu w założeniach to zwykle około 10%. Wartość ta może się wahać, ze względu na wiele czynników, ale nie zmienia to faktu, że wizja przedstawiona na papierze nigdy nie pokryje się całkowicie z rzeczywistością.