Farbę strukturalną najłatwiej opisać, jako pośrednika pomiędzy tynkiem, a typowo gładką farbą ścienną. Ceniona jest za trójwymiarowy efekt oraz możliwość tworzenia niebanalnych wzorów. Jeśli planujemy remont mieszkania i jego malowanie, warto rozważyć użycie farb strukturalnych, czym w łatwy sposób nadamy wnętrzu zupełnie nowego charakteru.
Jaki efekt aranżacyjny daje farba strukturalna?
Efekty możliwe do uzyskania farbami strukturalnymi zadowolą różne gusta oraz wpasują się do naprawdę szerokiej gamy różnorakich aranżacji. Farby strukturalne imitujące beton idealnie nadadzą się do minimalistycznych i loftowych wnętrz. Z kolei, chcąc utrzymać pomieszczenie w nurcie naturalnym, wzór naśladujący drewno dobrze wpisze się w ten styl. Na rynku, duży jest też wybór farb strukturalnych z połyskującymi drobinkami – taki materiał nadaje efektu glamour. Mieniące się ściany, ciekawie komponują się też w pokojach dziecięcych. Ponadto, kupić możemy farby strukturalne, przypominające na ścianie kamień, piasek, pergamin, aksamit, a nawet dżins. Dodatkowo, łatwo uzyskamy m.in. efekt baranka, rosy (farby perłowe) lub mieniącej się poświaty (moonlight). Więcej o farbach strukturalnych znajdziesz na gorlice24.pl.
Stosowanie farb strukturalnych w różnych pomieszczeniach
W salonie zależy nam zwykle na efekcie dekoracyjnym, a wtedy najistotniejsze kryterium wyboru farby, to możliwości wizualne jakie daje. Jeśli chodzi o inne parametry, zwykle wystarczy zmywalność i przyjazność materiału dla otoczenia. Dobrym wyborem w salonach i sypialniach, ale też np. na klatkach schodowych, będą strukturalne farby polioctanowinylowo-lateksowe. Odznaczają się trwałością i dużą odpornością na szorowanie. Większe wymagania stawia się w łazienkach czy kuchniach, gdzie lepiej zainwestować w farby strukturalne akrylowe. Taki materiał tworzy powłokę paroprzepuszczalną, odporną na wilgoć, nadającą się do mycia i jednocześnie odporną na zarysowania. Pośredni wariant, pomiędzy dwoma powyższymi, stanowią strukturalne farby lateksowe – są w pewnym stopniu odporne na wilgoć, ale pozwalają też na szorowanie.
Czym nakładać farby strukturalne?
Generalnie, materiał ten charakteryzuje się dużą gęstością, co pozwala wykorzystać praktycznie dowolne narzędzia. Farbą strukturalną, możemy malować klasycznie – wałkiem, nie obawiając się rozpryskiwania. Równie dobrze sprawdzi się gąbka, dzięki której nadamy ścianie indywidualnego charakteru. Z kolei szpachelką (gładką lub z zębami), łatwo nakłada się gęstą masę, tworząc przy tym niepowtarzalny wzór. Użycie pędzla rozważmy raczej przy niewielkich powierzchniach, ponieważ praca z tym narzędziem jest powolna. Jeśli remont mieszkania ma przebiegać szybko i sprawnie, to pędzel nie będzie wskazany.
Zalety i wady farb strukturalnych
Wielką zaletą stosowania farb strukturalnych jest fakt, że świetnie maskują wszelkie nierówności podłoża. Jeśli remont mieszkania, ma przy okazji ukryć pewne jego mankamenty, tym bardziej warto pomyśleć o zastosowaniu takiego materiału. Inne często wymieniane zalety to:
- brak konieczności skomplikowanego przygotowania podłoża – ścianę wystarczy odtłuścić,
- cena niższa niż tynku strukturalnego, przy zbliżonym efekcie finalnym,
- oryginalny wygląd i niepowtarzalny wzór na ścianie.
Dwa największe minusy farb strukturalnych, to trudność w ich usuwaniu oraz cena znacznie wyższa niż tradycyjnej farby.
Więcej o remontach mieszkań na iszczecinek.pl.