Co warto wiedzieć zanim wybierzesz płyty chodnikowe?

Dbałość o swój dom jest godna pochwały – w końcu każdy chce mieszkać wygodnie i komfortowo, to zupełnie normalne. Dlatego podejmowanie starań, by właśnie tak było ma ogromne znaczenie. Jednak dom to nie tylko cztery ściany – jeśli masz to szczęście, by mieć kawałek ogrodu czy własnego podwórka, również o to musisz zadbać. Żaden ogród czy podwórko nie wyglądają w końcu dobrze, jeśli są zaniedbane, opuszczone i pozbawione drogi do domu – gdy spadną deszcze wszystko może być pokryte grubą i śliską warstwą błota, które tylko pogorszy sytuację. Dlatego płyty chodnikowe mają ogromne znaczenie. Zarówno pod względem czysto użytkowym i funkcjonalnym, jak i tym estetycznym. W końcu dobrze wyglądający chodnik przed domem sprawia naprawdę doskonałe pierwsze wrażenie i podnosi estetykę całego ogrodu, co bardzo pozytywnie wpływa na jego odbiór w oczach innych. Dlatego zastanów się dobrze, zanim wybierzesz płyty chodnikowe – w końcu to naprawdę bardzo poważna decyzja. O czym należy pamiętać szukając odpowiednich dla siebie płyt chodnikowych?

  1. Materiały odpowiednie na chodnik przy domu
  2. Jakie są rodzaje płyt chodnikowych?
  3. Jakie są kształty i wymiary płyt chodnikowych?
  4. Płyty chodnikowe bezpośrednio na trawie – tak czy nie?
  5. Co należy mieć na względzie przy kupowaniu płyt chodnikowych?

Z jakich materiałów można wykonać chodnik przy domu?

Chodnik koło domu to coś więcej niż wygodna ścieżka, po której można się przemieszczać. To coś, co nadaje całości twojej posesji odpowiedniego charakteru i sprawia, że całość prezentuje się bardzo dobrze. Dlatego sam materiał, z którego mają być wykonane płyty chodnikowe, należy bardzo starannie przemyśleć. Bo wybór tutaj jest naprawdę bardzo duży. Możesz się zdecydować na płyty chodnikowe stworzone z kostki brukowej – to najpopularniejsze rozwiązanie, bo taki chodnik jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Z innych popularnych materiałów wymienić można bruk klinkierowy, bruk drewniany czy beton. Nie chodzi tu po prostu o wylanie ścieżki betonem, a o specjalne płyty odlane na formie właśnie z tego materiału, mogą one przyjąć naprawdę różne kształty. Możesz zdecydować się też na klasyczne płyty betonowe, a także na płyty ażurowe. Wszystko zależy od twoich potrzeb estetycznych, a to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego zanim zakupisz odpowiednie płyty chodnikowe, zastanów się jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. To naprawdę wiele ułatwi.

Rodzaje płyt chodnikowych

Rodzaje płyt chodnikowych zależą od tego, jakie kryterium ich podziału uznasz za najważniejsze. Można je bowiem dzielić w zależności od ich rozmiaru – to kryterium stosowane jest stosunkowo najczęściej – lub w zależności od ich faktury. To drugie kryterium też jest bardzo często stosowane. W tej drugiej kategorii można wymienić płyty ażurowe, czyli takie z ozdobnymi otworami, płyty gładkie – szalenie popularne, bo bardzo uniwersalne, a także niezwykle łatwo jest utrzymać je w nienagannej czystości, płyty płukane, czyli takie, w których widać porowatą strukturę z fragmentami naturalnych kamieni lub żwiru, a także płyty, które imitują inne tworzywo – tutaj najczęściej imitowane są kamienie naturalne lub klasyczny bruk.

Kształty i wymiary płyt chodnikowych

Tutaj też masz spory wybór – wbrew pozorom możesz naprawdę popuścić wodze fantazji. Nie musisz wybierać klasycznych prostokątnych płyt, jeśli nie chcesz. Kształty są tu naprawdę różne – owalne, okrągłe, a także w kształcie bardziej fantazyjnym. do wyboru masz też płytki bardzo duże, jak i bardzo małe lub w klasycznym rozmiarze – wszystko zależy tutaj tak naprawdę od ciebie i od efektu końcowego, który chcesz w ten sposób osiągnąć. Płyty chodnikowe mają w końcu nie tylko funkcję czysto praktyczną, ale też dekoracyjną. Przy użyciu odpowiednich płyt możesz osiągnąć naprawdę bardzo interesujący efekt końcowy. Wszystko zależy od twojej wizji i sposobu, w jaki zostanie ona zrealizowana.

Czy płyty chodnikowe można układać bezpośrednio na trawie?

To kolejne bardzo ważne pytanie, na które warto jest znać odpowiedź. Współcześnie w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by układać płyty chodnikowe bezpośrednio na trawie. Nadal można osiągnąć zadowalający efekt, a płyty chodnikowe będą mocno i pewnie trzymać się podłoża. Przy nowoczesnych płytach nie musisz martwić się też o stabilność czy odprowadzanie wody – współczesna technika to umożliwia. Jednak nadal o wiele lepszym pomysłem jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod położenie płyt chodnikowych. Pozwoli ci to uniknąć wszystkich problemów, a także cieszyć się trwałym i stabilnym efektem przez długi czas.

O czym należy pamiętać kupując płyty chodnikowe?

Płyty chodnikowe są najróżniejsze – duże i małe, gładkie, ażurowe czy porowate. Występują też w najróżniejszych kształtach i wykonane są z najróżniejszych materiałów. Najważniejsze to wybrać takie płyty chodnikowe, które będą łatwe do utrzymania w czystości, pozwolą się swobodnie przemieszczać, a także będą pełnić funkcję dekoracyjną. W końcu dobrze dobrane płyty chodnikowe potrafią bardzo ozdobić ogród, dlatego zawsze bierz pod uwagę także ich wygląd.