Jakie okna wybrać? Praktyczne porady

Wybieranie i montaż okien to jeden z najprzyjemniejszych etapów budowy. Trzeba zdecydować, jakiego będą koloru, z czego będą wykonane profile, jak będą się otwierać itd. Do wyboru są różne rozwiązania – co warto wybrać?

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji – trzeba m.in. porównać i wybrać elewacje systemowe, dach, okna i całe wyposażenie. Nad wyborem rodzaju stolarki zastanawia się każdy, kto buduje i urządza dom. Zarówno drewniana, jak i wykonana z tworzywa sztucznego mają swoje zalety, ale w kilku aspektach okna plastikowe mają wyjątkowo mocne strony. Na co warto się zdecydować?

Rodzaje okien ze względu na materiał – popularne profile

Drewniane. Wykonywane są z litego drewna, np. dębu, świerku czy mahoniu. Profile drewniane są mocne, sztywne i wytrzymałe. Ramy są wykończone farbami lub lakierami, które służą jako powłoki kryjące lub transparentne. Drewno to materiał naturalny, wymagający impregnacji i ponownego pomalowania. Można je też stosunkowo łatwo naprawić w razie niewielkich uszkodzeń i zarysowań ramy.

Dla wielu osób okna drewniane mają też wyjątkowe walory estetyczne. Drewno jest ponadczasowe i nie wychodzą z mody, są wybierane przez miłośników klasyki, ale naturalny surowiec sprawdzi się także w nowoczesnych domach.

Plastikowe (z PVC). Profile tego typu wzmacnia się kształtownikami stalowymi lub – w przypadku nowoczesnej technologii – wiązkami włókna szklanego, aby wzmocnić ich sztywność i wytrzymałość. Okna PCV – bo tak potocznie się je nazywa – są niezwykle popularne ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości. Nie wymagają konserwacji, tylko podstawowych, standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba co jakiś czas także sprawdzić stan okuć i nasmarować zawiasy (co jest niezbędne w przypadku także okien np. drewnianych).

Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, występują w różnych wersjach kolorystycznych, mimo że najczęściej kojarzą się w wersji białej lub w odcieniu imitującym drewno, chociaż trendy pokazują już od jakiegoś czasu szybko rosnącą popularność oklein w odcieniach szarości, metaliczne, a nawet w czarnej barwie. Stolarka PCV jest też energooszczędna.

Okna PCV są wygodne w transporcie i lekkie, mimo że bardzo wytrzymałe nawet mimo długotrwałej eksploatacji. Co ważne, nie chłoną wilgoci i nie wypaczają się jak drewno, dzięki czemu nie trzeba obawiać się rozwoju grzybów czy pleśni. Okna plastikowe są tańsze niż drewniane, a bardziej odporne na działanie szkodliwych warunków pogodowych i mają wysokie parametry termoizolacyjne.