Czy można samemu umyć dach?

Mycie dachu jest zabiegiem mającym na celu dokładne oczyszczenie go z osadów, kurzu, pyłów, ptasich odchodów i porostów. To wyzwanie dla osób, które posiadają odpowiedni sprzęt i nie mają problemu z pracami na wysokościach. Czy uda się zrobić to samodzielnie?

Jaki sprzęt jest potrzebny do umycia dachu?

Aby wyczyścić tak wymagającą powierzchnię, należy przede wszystkim dostać się na odpowiednią wysokość – w przypadku domów parterowych jest to kilka metrów w górę, i niestety nie da się tego zrobić na drabinie. Niezbędny jest podnośnik koszowy, który zapewnia stabilizację i bezpieczeństwo podczas pracy. Taki podnośnik oczywiście można wynająć, gdy chce się to zrobić samodzielnie.

Niezbędna jest także myjka ciśnieniowa, która zapewnia wypływ strumienia wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Taka myjka to koszt kilkuset złotych, ale można ją również wypożyczyć. Najlepiej zastosować myjkę zimnowodną, która nie uszkodzi dachu.

Czy to trudne zadanie?

Mycie dachów nawet po zaopatrzeniu się w odpowiedni sprzęt jest zadaniem trudnym, wymagającym wprawy. Należy oswoić się z pracą na wysokości, co dla niektórych osób jest ogromnym wyzwaniem. To praca wymagająca trzymania w ręku dość ciężkiego pistoletu myjki przez długie godziny, może być więc nieco męcząca. Im większa powierzchnia dachu – tym bardziej męczy się osoba wykonująca tę pracę, dlatego wprawa i umiejętność zrobienia tego szybko, a dobrze, jest kluczowa. Do umycia może wystarczyć zimna, czysta woda, lub woda z detergentem do mycia dachów. Trzeba wykonywać prace w odpowiedni sposób, od góry ku dołowi, w celu zapewnienia sobie optymalnej wydajności.

Samodzielne mycie dachówek, które są zniszczone lub popękane może skutkować pogorszeniem ich stanu. Biorąc pod uwagę koszty zakupu specjalistycznego sprzętu myjącego oraz podnośnika lub ich wynajmu oraz czas, jaki może pochłonąć wyczyszczenie dachu, bardziej opłacalne wydaje się być zatrudnienie profesjonalnego pracownika z firmy zajmującej się takimi zadaniami. Posiada ona własny sprzęt i środki chemiczne oraz doskonale poradzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami w najkrótszym możliwym czasie.