Wiele osób decyduje się na budowę i ukończenie własnego miejsca do życia, traktując je jako alternatywę dla kupna nieruchomości. Budowa domu jest jednak procesem czasochłonnym i skomplikowanym. Jak odpowiednio się na nią przygotować? Co należy wiedzieć, by móc podejść do niej ze spokojem? Jakich formalności musimy dopełnić i jakie decyzje podjąć przed rozpoczęciem prac budowlanych?
Zakup działki i lektura MPZP
Pierwszym kluczowym elementem budowy jest wybór korzystnej działki dla naszego budynku. Musimy mieć na uwadze m.in. wysokość oraz ukształtowanie terenu.
Najważniejszym dokumentem, jaki mamy do dyspozycji jest Miejscowy Plan Zarządzania Przestrzennego (MPZP) i jego odpowiednik, WZ – zestaw informacji o warunkach zabudowy. Zawierają one najważniejsze informacje dotyczące działki, rodzaje pozwoleń na budowę oraz plany inwestycji w sąsiedztwie.
Zależnie od pozwoleń, musimy także podjąć decyzję o rodzaju domu, który planujemy postawić. Tych wbrew pozorom jest niezwykle dużo i cechują się one różnymi właściwościami. Budowa domów szkieletowych podlega podobnym regulacjom, co w przypadku budynków murowanych. Kontenery mieszkalne, domy mobilne oraz modułowe funkcjonują na zupełnie innych zasadach.
Projekt architektoniczno-budowlany
Niezależnie od preferencji, każdy rodzaj domu powstaje na podstawie projektów. W internecie trafimy na nieomal nieskończoną ich liczbę i mamy szansę znaleźć wśród nich coś dla siebie. Chcąc uczynić projekt bardziej osobistym, warto zainwestować w architekta, który zajmie się stworzeniem spersonalizowanego projektu odpowiadającego waszym oczekiwaniom z uwzględnieniem takich elementów jak drzwi, okna.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę przy większości indywidualnych projektów nie jest obecnie wymagane. Na podstawie tzw. zgłoszenia zamiaru budowy możemy zbudować dom jednorodzinny nieprzekraczający granic naszej działki.
W przypadku, gdy planowana przez nas budowa wymaga pozwolenia, konieczne będzie zgłoszenie jej w starostwie lub urzędzie miasta przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. W tym czasie, urząd może zgłosić sprzeciw lub inne uwagi mogące pokrzyżować nasze plany. Konieczne jest także obfite uzupełnienie dokumentacji, załączając między innymi projekt, potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej, wypis i wyrys z rejestru gruntów, warunki techniczne dostawy mediów oraz wypis i wyrys z MPZP. Maksymalny termin oczekiwania na decyzję wynosi 65 dni, zaś maksymalny termin oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac wynosi 3 lata.